Bebeğin böbreğinden taş çıktı

Seval, Emrah Doğan çifti, bir yıl önce dünya gelen bebekleri Hira Buğlem’in idrar yolunda sorun olduğunu fark ederek özel bir hastaneye götürdü.

İdrar yolu enfeksiyonu ve sağ böbreğinde 12 milimetre büyüklüğünde taş olduğu belirlenen bebek, ameliyata alındı. Başarılı geçen operasyonun ardından Hira Buğlem, sağlığına kavuştu.

1 yaşındaki bebeği ameliyat etmenin riskli olduğunu dile getiren Üroloji uzmanı Dr. Gürhan Gökçe, “Bu büyüklükteki taşlar çok nadiren bu yaştaki bebeklerde görülür. Genelde daha küçük olur. Ayrıca küçük çocukları ameliyat etmek çok risklidir ancak taşın büyük olması ve enfeksiyon nedeniyle ameliyatı yapmayı uygun gördük. Kapalı ameliyatla taşlar lazerle yerinde kırılarak küçük bir kesiden çıkarıldı. Yaklaşık 1 saat süren ameliyatın ardından küçük kızımız sağlığına kavuştu” dedi.

Baba Emrah Doğan da kızının dünyaya geldikten sonra tuvaletini yaparken acı çektiğini fark ettiklerini anlattı.

Muayenede böbreğinde taş olduğunu duyunca şaşırdıklarını ifade eden Doğan, “Bebeklerde taş olacağını hiç bilmiyorduk. Ameliyat olacağı için korktuk ama şu an çok şükür iyi. Doktorumuza ve hastane çalışanlarına çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.