SORU SORÜcretsiz Online Sağlık Danışma ve Bilgilendirme

Bazıları neden ikiz doğar? (İkiz ya da üçüz olmak avantaj mı, dezavantaj mı?)

Dizigotik, yani çift yumurta ikizi; 2 yumurtanın 2 ayrı sperm ile döllenmesi sonucunda oluşuyor ve ikizlerin %70’i bu yolla dünyaya geliyor. Monozigot, yani tek yumurta ikizi ise aynı zigottan (döllenmiş hücrenin ilk hali) bölünerek oluşan 2 fetüslü gebelik. İkizlerin %30’u ise bu şekilde hayat buluyor. 

Bugüne kadar birçok ülkede 6, 7 hatta 8 kardeş aynı rahmi paylaştı ve çok sayıda altız, yediz ve sekiziz dünyaya geldi.

Kardeşlerin hayatta kalma ve sağlıklı olma açısından şansları ise milyonlarca sperm içinden yumurtayla buluşma aşamasında olduğu gibi aynı şekilde yaver gitmedi.

Normal ve sağlıklı şartlarda rahmin bir bebek taşıması için tasarlandığını belirten Perinatoloji Uzmanı Güven, “Bir rahimde en fazla kaç bebek büyüyebilir ve bunların kaçı hayatta kalabilir?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

Tek yumurta ikizleri genel olarak hem fiziksel hem de duygusal olarak birbirlerine çok benziyor. Örneğin; birinin canı yandığında ikizinin de bu acıyı hissettiği söyleniyor. Çift yumurta ikizlerinin genotip ve dış görünüş olarak herhangi iki kardeşin birbirine benzediği kadar benzediğini, tek yumurta ikizlerinin ise hem genetik hem de dış görünüş olarak neredeyse birbirlerinin aynısı olduğunu ifade eden Prof. Güven, “Bu sebeple tek yumurta çoğul gebeliklerinin duygusal olarak da çok fazla benzemeleri ve birbirleri arasında müthiş bir empati gücüne sahip olmaları beklenen bir durumdur” diyor.

Tek yumurta ikizleri dünyada 1000 doğumda 3-5 arasında iken, çift yumurta ikizlerinin görülme oranı toplumdan topluma değişiyor.

Çitf yumurta ikizlerinin en fazla görüldüğü ülke Kenya, tüm gebeliklerin %8’ini oluşturuyor. Avrupa ve Amerika’da bu oran %5, Japonya’da ise %1.3. Ülkemizde ise ikiz veya diğer çoğul gebelikleri gösteren istatistiki bir veri henüz yok.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.