Bazı insanlar neden daha az uykuyla yetinir?

California Üniversitesinden nöroloji profesörü Ying-Hui Fu başkanlığında bir ekip, uykuyla ilgili kapsamlı bir araştırma yaparken, gece sadece altı saat uyuyan ve yorgunluk hissetmeyen bir kadın ve kızında bir genin değişime uğradığını saptadı.

Profesör, ekibin, kadın ve kızının yaşamları boyunca diğer çoğu insandan daha az uykuya ihtiyaç duyduğunu saptadığını belirtti.

Uyku evrelerini düzenlemesiyle tanınan DEC2 adlı gen üzerinde yapılan analizlerin, bu kişilerdeki genin değişime uğradığını gösterdiği kaydedildi.

Araştırmacılar, bu hipotezlerini doğrulamak için değişime uğramış bu geni farelere verdi ve farelerin uykularını gözlemledi.

AZ UYKU SENDROMUNA BAĞLI DAVRANIŞLAR
Profesör Fu, gözlemleri sonucunda farelerin daha az uyuduğunu ve uykudan yoksun kaldıklarında da bunu daha az telafi etmeye ihtiyaç duyduğunu açıkladı.

Fu, farelerdeki bu durumun, az uyku sendromuna bağlı diğer davranışların veya psikolojik durumların bulunup bulunmadığını daha açık bir şekilde araştırma olanağını kendilerine vereceğini söyledi. 

İnsana gerekli ortalama uyku süresinin sekiz ila sekiz buçuk saat, tatil günlerindeyse yedi saat 45 dakika olduğu belirtiliyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.