‘Bayramda tatlıyı fazla kaçırmayın!’

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, oruç tutan insanlarda ramazan ayı sonrasında psikolojik olarak daha fazla yemek yeme eğiliminin ortaya çıktığını, bu eğitilimin ”mahrum kalınan yiyeceklere” karşı aşırı istek duyma ve oruçla birlikte yemek yeme düzenindeki değişiklikten kaynaklandığını söyledi.

Bayramda beslenme düzenine dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Hamzaoğlu, bayram süresince şeker, çikolata, tatlı ve hamur işlerini fazla tüketmenin mide bulantısı, bağırsak sistemi rahatsızlıkları, hazımsızlık, tansiyon, kolesterol ve kan şekeri yükselmesi gibi problemlere neden olabileceğine dikkati çekti.

Bayram ziyaretleri sırasında sık içilen çay ve kahvenin ise uykusuzluk, bağırsak sorunları ve kalpte ritm bozukluklarına yol açabildiğine işaret eden Hamzaoğlu, ”Bayram ziyaretlerinde ikramlara karşı dikkat edilmesi gerekir. Ziyaretlerde sunulan tatlı, şeker ve çikolata bir ara öğün olarak tüketilmelidir. Her ikramın tüketilmesi yüksek kaloriye, bu kalorinin de şekere dayalı olması vücutta sorun yaratarak sindirim sisteminde ve bazı organlarda çeşitli rahatsızlıklara yol açacaktır” dedi.

Prof. Dr. ziyaret edilen her yerde sunulanların tüketilmemesi, özellikle şeker, kalp ve yüksek tansiyon hastalarının buna dikkat etmesi, orta yaş üzerindeki kişilerin de günlük öğün sayılarını değiştirmemeleri gerektiğini vurguladı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.