Bayramda patlayıcı maddelere dikkat

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hürkan Kerimoğlu, çatapat gibi patlayıcı ve yanıcı maddelerin çocuklara ciddi zararlar verebildiğini bildirdi.

Kerimoğlu, torpil, maytap, havai fişek ve çatapat gibi maddelerin çocukların eline verilmemesi gerektiğini belirtti.

Vatandaşların, çocuklarını bu maddelere karşı koruması gerektiğini ifade eden Kerimoğlu, tüm uyarılara rağmen her bayram hastanelere patlayıcı maddeyle yaralanan çok sayıda çocuk getirildiğini anımsattı.

Eğlence amaçlı satılan yanıcı ve patlayıcı maddelerin bazen istenmeyen kazalara neden olabildiğini anlatan Kerimoğlu, şunları kaydetti:

BAZEN ÖLÜMLE SONUÇLANABİLİYOR
”Gözü ve görmeyi tehdit edici yaralanmalar olabiliyor. Bazen ölümle sonuçlanıyor. Bu tür yaralanmaların tedavisi çok uzun sürüyor. Hastaların bir kısmında görmelerinde bulanıklık kalıyor. Seyyar satıcı ve bakkallarda satılan, aileleri tarafından da oynaması için verilen çatapat gibi patlayıcı ve yanıcı maddeler çocuklara ciddi zararlar verebiliyor. Bu tür maddeler yüzünden birçok çocuk gözlerini kaybedebiliyor. Aileler de bu konuda bilinçlendirilmeli.”

Bu patlayıcı ve yanıcı maddeler yüzünden çocukların yüz ve göz kapaklarında dış görünümü etkileyecek cilt kusurlarının da oluştuğunu vurgulayan Kerimoğlu, ”Bunların açıktan satışının durdurulması gerekiyor. Çocukların kendilerine verebilecekleri ağır hasardan koruma sorumluluğu resmi görevliler kadar aileleri de ilgilendirir ” diye konuştu.

Öte yandan Konya Emniyet Müdürlüğü ekipleri, patlayıcı madde satan bakkal ve seyyar satıcılar üzerinde denetimlerini artırdı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.