Bayramda ciddi yaralanmalar olabilir

Kurban Bayramında en ciddi acil sağlık sorunlarının başında ”kesilerin” geldiğini, bu kesilerin büyük çoğunluğunun basit ve ciddi kanamaya yol açmayan olgular olduğunu belirten Uzman Dr. Ülkümen Rodoplu, ilk yardımın önemli olduğunu söyledi.

”İlkyardım amacıyla, kanayan yaranın üzerine temiz bir bez veya varsa gazlı bez konulup bastırılmalıdır. Bu tamponlama işinden sonra kravat, eşarp veya atkı gibi bir eşya yardımıyla kanayan bölge bandajlanmalıdır. Kanamalarda ve kesilerde, öncelikle kan kaybı önlenmelidir. Atardamar kesilerinde çok kısa zamanda müdahale edilmediği takdirde, ileri derecede kan kaybı gelişebilir. Dolayısıyla, kesilen atardamarsa, hiç zaman yitirilmeden kişi hastaneye ulaştırılmalıdır. Atardamar kesilerine bağlı kanamalar, fışkırır tarzdadır ve çok şiddetli olur. Üzerine bası uygulansa da kanamayı durdurmak mümkün olmaz. Mutlaka hastane bakımı ve cerrahi tedavi gerekir.”

TETANOS VE ENFEKSİYON RİSKİ UNUTULMAMAMLI
Kanayan yaranın içinde bıçak, tahta parçası gibi yabancı cisim varsa çıkarılmamasını öneren Dr. Rodoplu, bunun çıkarılması sırasında o bölgeye daha fazla zarar verilebileceğini söyledi.

”Kesi ufak ve yüzeyel de olsa unutmayınız ki tetanos ve yara yerinde oluşabilecek enfeksiyon gibi riskler vardır. Dolayısıyla mutlaka Acil Servis’e başvurularak bakımının ve tedavisinin bir hekim tarafından yapılması gerekir. İlkyardım uygulaması sırasında yaralıya çıplak elle dokunmayınız. Mutlaka eldiven giyiniz. Hepatit B ve C, AIDS gibi hastalıklar kan yoluyla bulaşmaktadır.”
 
ORGAN KOPMASI DURUMUNDA NE YAPILMALI? 
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gürkan Ersoy da Kurban Bayramı’nda organ kopmalarının da yaşandığını ifade etti. Ersoy, organ kopmasının (amputasyon), vücutta çıkıntı oluşturan organların herhangi bir nedenle bulunduğu yerden ayrılması olduğunu, Kurban Bayramı boyunca özellikle el ve parmak kopmasının sıkça görüldüğünü anlattı. Ersoy, organ kopmasında ilkyardım ile ilgili şunları söyledi:

”Kopan organ, 24 saat içinde uygun koşullarda, uygun hastaneye nakledildiği takdirde ve yerine dikildiğinde eski görevini sürdürebilir. Bu arada hasta ve organ için yapılacak iki ayrı uygulama var. Hasta için kanama hemen doğrudan basınçla durdurulmalıdır. Hastanın hava yolunun, solunumunun ve dolaşımının devamlılığı sağlanmalıdır. Kanama, doğrudan basınca ve kalp seviyesinden yükseğe kaldırmaya rağmen durdurulamamışsa, son seçenek olarak turnike uygulanabilir.

ORGAN TEMİZ VE NEMLİ TUTULMALIDIR
Kopan organ ıslatılmamalıdır, dondurulmamalıdır. Organ nemli ve soğuk tutulmalıdır. Bunun için, bulunabilen en temiz kumaş, ‘çevrede hiçbir şey yoksa kazazedenin fanilası’ kullanılabilir. Bulunabilen en temiz suyla nemlendirilir. Kopan organ nemlendirilmiş bu kumaş parçasına sarılarak, temiz ve deliksiz bir plastik torbaya konur. Ağzı sıkıca bağlandıktan sonra içinde su ve buz parçaları olan bir başka torba ya da kap içine yerleştirilir.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.