Bayram ziyaretlerinde H1N1’e dikkat!

H1N1 gribi mevsimsel gribe oranla çok hızlı yayıldığı için özellikle kapalı mekanlar, hastalığın bulaşma riskini artırıyor.

Bayramlarda ailenin bir arada bulunmasının çok önemli olduğunu, ziyaretlerin aile birliği, bireyler arası yakınlaşma ve dayanışmayı artırdığını anlatan HÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hilal Özcebe, gribin bulaşma yollarından korunmak için bayramlaşmada sık kullanılan öpüşme ve sarılma gibi eylemlerden uzak durulması gerektiği uyarısında bulundu.

ZİYARETLER GRİBİ TAŞIR
Kayıtlara göre ölen kişi sayısının 100’ü geçtiğini ve çok sayıda kişinin de yoğun bakım servislerinde tedavi altında olduğunu belirten Özcebe, şunları kaydetti:

”Kalabalık ortamlarda hasta kişinin bulunması, hastalığın hızının daha da artmasına neden olacaktır. Toplumda bebekler, küçük çocuklar, kronik hastalığı olanlar ve yaşlılar genellikle evlerde oturmaktadır. Bu kişilerin sokak ve kalabalık ortamlarla olan etkileşimleri oldukça azdır. Hasta kişilerin yapacakları ziyaretler, toplumla fazla etkileşimi olmayan gruplar için risk oluşturacaktır. Bu nedenle, hasta bir kişi ziyarete geldiğinde daha dikkatli olunmalı.

YAKIN TEMASTAN KAÇININ
Evde grip hastalığı şüphesi olan bir kişi, hastalığını yapacağı ziyaretler aracılığıyla çok fazla haneye taşıyabilir ve gribi bulaştırabilir. Bu nedenle, hasta olan kişilerin bu yıl bayram ziyaretlerinin sınırlandırılmasında yarar vardır. Solunum yolundan atılan virüslerin, havaya ve eşyalara bulaşması ile çevredeki diğer kişilere bulaşan bu hastalığın yayılım hızının azaltılması için toplum olarak bu bayramda olabildiğince telefon gibi iletişim araçlarını kullanarak bayramlaşmayı tercih etmeliyiz.”

Özcebe, bayram ziyareti yapılmaması, mutlaka yapılacaksa da yakın temastan kaçınılması gerektiğini belirterek, ”Ziyaretler sırasında uzaktan selamlaşılmalı, öpüşme, tokalaşma, el öpme gibi alışkanlıklarımızdan bu sene vazgeçilmeli. Ziyaret sonrasında ev ortamı iyice havalandırılmalı, eller yıkanmalı. Ayrıca, hastalar bayramlaşmaya gitmemeli, evdeki kişi hasta ise odasından çıkmamalı” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.