Bayram öncesi gıda alışverişlerine dikkat!

doktor oneri

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, Ramazan Bayramı öncesinde alışveriş yapacakları uyararak, merdiven altı üretilen ve sokaklarda hijyen olmayan bir ortamda satışa sunulan gıda ürünlerinden uzak durulmasını istedi.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, Ramazan Bayramı öncesi gıda alışverişlerin hız kazanmaya başladığını belirtirken, sadece bayramlarda ortaya çıkan ve günü kurtarmak adına çarşı, pazar ve sokaklarda rastgele tezgah açanlara dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti.

Sağlıksız gıda alışverişlerinin kesinlikle yapılmaması gerektiğini vurgulayan Palandöken, açıklamasına şöyle devam etti: ”Vatandaşlarımızdan istediğimiz, tanıdıkları esnaftan alışveriş yapmaları ve bilinen ürünleri tercih etmeleridir. Satılan ürünün ne olduğu belli olmayan, fiyatı normalin çok altında olan mamulleri alırken halkımız oldukça dikkatli olmalıdır. Bunun yanında en büyük görev yerel yönetimlere düşmektedir.

Satılan ürünlerin hijyenik olup olmadığının kontrol edilmesi için yerel yönetimler denetimlerini artırmalı ve denetimde satıcıların odalara kayıtları mutlaka aranmalıdır. Oda kaydı olmayanlar kayıt dışı ekonomiyi körüklemektedirler.”

Palandöken, Çin’den gelen malların da markaları değiştirilerek yerli üretimmiş gibi tezgahlarda satışının önlenmesi gerektiğini de açıklamasına ekledi.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.