Batmanlı kadınlara kanser taraması

Batman İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi (KETEM) Sorumlusu Dr. Leyla Tanrıseven, meme polikliniğine başvuran 668 kadında meme, jinekoloji polikliniğine başvuran 592 kadını da rahim ağzı kanseri taramasından geçirdiklerini bildirdi.

Batman’da 30-65 yaş arası 41 bin 600 kadını meme, 50-60 yaş arasındaki 9 bin 81 kadını da rahim ağzı kanseri taramasından geçirmeyi hedeflediklerini ifade eden Tanrıseven, şöyle dedi:

”Toplam 50 bin 681 kadını meme ve rahim ağzı kanseri taramasından geçireceğiz. Bu kadınlara kanser konusunda da bilgi vereceğiz. Şu ana kadar meme kanseri taramasından geçenlerin hiçbirinde kansere rastlanmadı. Rahim ağzı kanseri taramalarında ise 4 rahim ağzı kanserini erken tespit ettik. Bunlara uygulanan küçük müdahale ve tedavilerle kanser olmasının önüne geçtik. Ayrıca 30 kadında da ilerde kanser olma riskini tespit ettik. Batman’da diğer illere göre hasta sayısı fazla. Taramalar ücretsiz yapılıyor. Her kadının muhakkak taramadan geçmesi gerekiyor. Ayrıca kadınlara ve sağlık personeline ilişkin kanser erken teşhisi ile ilgili eğitimler düzenliyoruz.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.