Başarılı çocuklara ‘Besin’ desteği

Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV) ve Sana’nın Milli Eğitim Bakanlığı Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığının desteğiyle yürüttüğü ”İyi Beslenmek, İyi Gelecek” projesinin Koordinatörü Bade Takazoğlu, amaçlarının, dengeli beslenmede kahvaltının önemi konusunda bilinç oluşturmak ve maddi durumu yetersiz ailelerin başarılı çocuklarına kahvaltı ağırlıklı gıda yardım paketi ulaştırmak olduğunu belirtti.

Sana’nın 1 milyon liralık bir fon oluşturduğu proje kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığının yönlendirmesi ile TOÇEV tarafından belirlenen ailelere bir yıl boyunca her ay kahvaltılık ve temel besin malzemelerini içeren gıda paketi dağıtacaklarını ve çalışmalarının başladığını ifade eden Takazoğlu, şöyle konuştu:

”Valilik ve kaymakamlıklar aracılığıyla maddi durumu yetersiz aileler ve onların başarılı çocuklarını belirliyoruz. Bu ailelerin evlerine ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Ziyaretlerimizde aileye ve çocuklarına ilişkin anket formları düzenliyoruz. Yardımları da yine ailelerin evine giderek teslim ediyoruz. Belirli aralıklarla çocuklarımızın boyunu ve kilosunu ölçerek yardımlarımızın ne kadar faydalı olduğunu gözlemleyeceğiz. Yardım paketlerimizi bir yıl boyunca her ay ailelere ulaştıracağız. Bir yıl sonrasında ise yeni iki ya da üç il belirleyip yardımlarımızı bu illerdeki çocuklarımıza ulaştıracağız. Şimdiye kadar 500 çocuğumuza ulaştık. Şimdilik projemiz Sinop ve Çankırı’da uygulanıyor. Hedefimiz projeyi tüm Türkiye genelinde uygulamak.”

GIDA PAKETLERİNİ UZMANLAR HAZIRLIYOR
Takazoğlu, bir yıl boyunca her ay çocuklara ulaştırılacak gıda maddelerinin bir çocuğun bir aylık beslenme ihtiyacını karşılayacak şekilde uzman bir kadro tarafından hazırlandığını, paket içeriğinin gerek karbonhidrat gerekse gerekse protein açısından bir çocuğun dengeli ve yeterli beslenmesini sağlayacak kapasitede olduğunu vurguladı.

İlerleyen dönemde projeyi halkın da desteğiyle yürütmeyi hedeflediklerini dile getiren Takazoğlu, tüm Türkiye’de ihtiyacı olan çocuklara ulaşmak, onların sağlıklı, kendine güveni olan ve geleceğe umutla bakan bireyler olarak büyümesini sağlamayı amaçladıklarını kaydetti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.