Balık ağları için geliştirildi, hastanelerde de kullanılacak

Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Akarsu tarafından balık ağlarında oluşan yosunların önlenmesi amacıyla geliştirilen antibakteriyel boya, hastanelerdeki mikroorganizma, mantar ve virüs oluşumunun önlenmesi amacıyla da kullanılacak.

Akarsu, balık ağları için geliştirdiği antibakteriyel boyanın yıllarca su altında kalan ağlarda oluşan yosun başta olmak üzere çevre kirliliğine sebep yol açacak diğer atıkların oluşmasını da engellediğini bildirdi.

Projenin çıkış noktasının, balık ağlarındaki yosun kirliliğini önlemek olduğunu vurgulayan Akarsu, “Balık ağları kapalı ortam balık yetiştiriciliğinde çok fazla kullanıldığı için bunlar zamanla yosunlaşıyor ve gözenekleri kapanıyor. Gözenekler kapanınca ve taze su giriş-çıkışı olmayınca sağlıklı balık yetişmiyor” dedi.

Geliştirdikleri boyayı Ege Bölgesi’ndeki bazı balık çiftliklerinde başarıyla uyguladıklarını ifade eden Akarsu, gelen talep üzerine Antalya Teknokenti’ndeki Ar-Ge firmalarınca üretimine başlanıldığını aktardı. Boyanın çevreye zarar verici etkisi olmadığını belirten Akarsu, güneş ışığıyla kendi kendini temizlediğini vurguladı.

YOĞUN BAKIM ÜNİTELERİNDE DENENİYOR

Ağlar için geliştirilen boyanın başka alanlarda da kullanıma açık olduğuna değinen Akarsu, yaptıkları incelemelerde boyanın birçok bakteri çeşidini yok ettiğini tespit ettiklerini dile getirdi.

Hijyenik yüzeyler için de bu boyanın kullanılmasının gündeme geldiğini belirten Akarsu, “Çalışmalarımız sırasında kapalı ortamda floresan ışığıyla da boyanın aktif hale gelerek bakterileri yok ettiğini tespit ettik. Bu yönde çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Şu anda birçok hastane ve özellikle yoğun bakım ünitelerinde denemelerimizi sürdürüyoruz” diye konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.