Baklava yerine karpuz, şeker yerine üzüm

Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu (TÜSPAF) Genel Başkanı Mehmet Çakman, yaz döneminin sebze ve meyve rekoltesi açısından oldukça bereketli geçtiğini, vatandaşların, özellikle karpuz, kavun, şeftali, erik, kiraz gibi meyveleri çok ucuza yeme imkanı bulduğunu söyledi.

Domates, biber, marul, taze soğan ve diğer sebzelerin de bol miktarda ve ucuz bulunabildiğini anlatan Çakman, ucuzluk sayesinde vatandaşların ramazan ayında keselerini fazla zorlamadan filelerini doldurabildiğini vurguladı.

Çakman, bayramlarda gelen misafirlere genellikle tatlı ve asitli içecekler ikram edildiğini anımsatarak, ikram menüsünde yapılacak değişikliğin hem sağlık hem de maddi açıdan daha faydalı olabileceğini kaydetti.

Vatandaşlara, bayramda misafirlerine baklava yerine karpuz, şeker yerine üzüm ikram etmelerini öneren Çakman, ”Oruç nedeniyle mideler hafifledi. Misafirlere tatlı yerine meyve ikram etmek çok daha sağlıklı olur” dedi.

Mehmet Çakman, doktorların da bir ay tutulan orucun ardından yapılacak gıda ve şeker yüklemesinin insan sağlığını olumsuz etkileyeceği yönünde görüş bildirdiğini dile getirerek, şunları kaydetti:
”Son iki yıldır yaz ve kış meyvelerinde oldukça bereketli mahsuller alıyoruz. Sebzede de durum farklı değil. Kavun, karpuz, elma, erik pazarlarda çok uygun fiyata satılıyor. Mevsim meyveleri hem bol hem ucuz. 3 liraya alınacak büyük bir karpuzla çok sayıda misafir ağırlanır” diye konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.