Bakanlık: Zorunlu aşıda mevzuat çalışması başladı

Bakanlıktan, medyada “Zorunlu Aşı Bilmecesi” ve “Aşı Davasına Nokta” başlıklarıyla yayımlanan haberlere ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Aşılamanın bireyin sağlığıyla birlikte tüm toplumun da sağlığını koruyan önleyici bir sağlık tedbiri olduğu ifade edilen açıklamada, dünyada ve Türkiye’de aşılama çalışmalarıyla hastalıkların kontrolünde büyük başarılar kazanıldığı vurgulandı.

Açıklamada, daha önce büyük salgınlar ve ölümlere yol açan çiçek hastalığının 1977’den itibaren tamamen yok edildiğine işaret edilerek hastalık etkeni yok edildiğinden çiçek aşısı uygulamalarına ihtiyaç kalmadığı ve aşılamanın durdurulduğu aktarıldı.

“17 YILDIR ÇOCUK FELCİ VAKASI GÖRÜLMÜYOR”

Türkiye’de başarılı aşılama çalışmaları sayesinde 17 yıldır çocuk felci vakasının görülmediği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Ayrıca yeni doğan tetanosu 2009’da elimine edilmiş, kızamık vaka sayılarında da önemli düşüşler sağlanmıştır. Aşı uygulamasıyla ilgili olarak Anayasa Mahkemesi 11 Kasım 2015’te bir karar almıştır. Söz konusu kararda, zorunlu aşı uygulamalarına ilişkin müdahalelerin özel hayata saygı hakkını ihlal etmemekle birlikte Anayasa’nın 17. maddesinde güvence altına alınan maddi ve manevi varlığın korunması ve geliştirilmesi hakkının ihlal edildiğine oy çokluğu ile karar verilmiştir. Anayasa Mahkemesinin söz konusu kararı çerçevesinde Bakanlığımız tarafından konuyla ilgili mevzuat çalışması başlatılmıştır.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.