Bakanlık acil tedavi için 6 basınç odası aldı

doktor oneri

Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Hüsem Hatipoğlu, ihtiyaç planlaması kapsamında 6 hiperbarik oksijen tedavi ünitesinini alındığını söyledi. 

Hatipoğlu, hiperbarik oksijen tedavi ünitesinin; vurgun, soba ve şofben zehirlenmeleri, kas dokusunda hayatı tehdit eden enfeksiyon, ezilme yaraları, ödem, kronik kemik iltihabı, aşırı kan kaybı, termal yanıklar, beynin oksijensiz kalması, gözde damar tıkanıklığı ve ani işitme kaybı durumlarında kullanıldığını aktardı.

Tedavinin, kapalı basınç odasında oturarak veya sedyede yatarak maskelerden aralıklarla oksijen soluma temeline dayalı bir yöntem olduğunu ifade eden Hatipoğlu, basınç odasında aynı anda 13 hastaya hizmet verilebildiğini belirtti. 

Sistemlerin yerli üretim olduğunu ve tamamen Avrupa standartlarında imal edildiğini ifade eden Hatipoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Maksimum çalışma basıncı 5,5 bar olan basınç odasında, toplam 13 hastaya aynı anda hizmet verilebilmektedir. Üniteler yangın algılama ve söndürme sistemine sahiptir. Tamamı otomasyon sistemine sahip oksijen odalarımız, klima ve havalandırma sistemleriyle donatılmıştır. Tüm seansları sürekli kayıt altına alınabilen odalarımızda, haberleşme, aydınlatma, basınçlandırma ve basınç düşürme gibi hayati fonksiyonlar acil durumlar için yedekli olarak imal edilmiştir.”

Hatipoğlu, ünitelerin Konya, Diyarbakır, Antalya ile Kayseri eğitim ve araştırma hastanelerinde hizmete başladığını, İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde ise montaj çalışmalarının devam ettiğini sözlerine ekledi.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.