Bakan Ramazanoğlu’nun 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, hayatın her alanında engelli vatandaşların yaşam kalitesini artırmak, huzur ve refahını sağlamak için çalıştıklarını belirtti.

Yeni Şafak’ın haberine göre Ramazanoğlu mesajında, “Engelli kardeşlerimizin yaşadıkları sorunları sadece kendilerinin değil, ailelerinin, çevrenin, toplumun, bizlerin ve kısacası tüm insanların ortak sorunu olarak kabul ettik. Bizler her gün engellilerimizle beraberiz, onların her türlü sorunlarıyla hemhal oluyoruz” ifadesini kullandı.

“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” ilkesiyle toplumun dezavantajlı kesimlerine yönelik geliştirilen politikalarla engellilerin yaşamını kolaylaştıran, refah seviyesini yükselten tedbirleri aldıklarını bildiren Sema Ramazanoğlu, bin 500 maddelik engelliler hukukunu, hükümetleri döneminde oluşturduklarını hatırlattı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, “Engelli istihdamında 2002 yılında 5 bin olan sayıyı bugün 40 bin 656’ya yükselttik. 2016’da ise EKPPS ile engelli istihdamını artırmaya devam edeceğiz. Bugün 618 bin 153 kişiye engelli aylığı, 89 bin 631 kişiye engelli yakını maaşı bağladık. 467 bin kişiye ise ‘evde bakım yardımı’ yapıyoruz. Engelsiz bir Türkiye’nin inşasında hep birlikte yürümeye devam ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Engelli vatandaşlara yönelik iyileştirmeler yapmaya devam ettiklerine işaret eden Ramazanoğlu, barınma, bakım, sağlık hizmetleri ve nakdi yardımlar olmak üzere ‘sosyal devlet olma’ anlayışının bir gereği olarak engellilerin yanında olduklarını, istihdam alanlarını genişlettiklerini ve mesleki eğitim çalışmalarına hız verdiklerini kaydetti.

“TÜM ENGELLERİ BİRLİKTE AŞMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Yaşamı kolay kılmak, yaşanılabilir bir Türkiye’yi hep birlikte ileri seviyelere taşımak için çaba sarf ettiklerini vurgulayan Sema Ramazanoğlu, engelli olmanın asla bir kusur olmadığına işaret ederek, “Asıl kusur, onları göz ardı etmek ve yok saymak” diyen Bakan Ramazanoğlu, şöyle devam etti:

“Biz iktidarımız süresince böyle bir anlayışı reddederek, ilk günden itibaren engellilerimizin yanında olduk. Onların sorunlarını kendi sorunlarımız olarak gördük. İnsanı merkez alan politikalar geliştirdik. Mağdur ve mahzun kimse kalmasın diye çalıştık, çalışıyoruz. Hep birlikte tüm engelleri sevgiyle aştık. Sevinciniz bizim de sevincimiz oldu, hüznünüz bizim de hüznümüz. Aynı pencereden bakıyoruz hayata. Kimi zaman âmâ bir çocuğun yüzündeki masumiyet bizim de masumiyetimiz oldu. Karanlığı birlikte aydınlık kılmak için çaba sarf ediyoruz. El ele birlikte yürüyoruz sokaklarda. Tüm engelleri birlikte aşmaya devam ediyoruz. Aynı duygular içerisinde empatiyle yaklaştık birbirimize. Engelli kardeşlerimizin yaşadıkları sorunlar sadece kendilerinin değil, ailelerinin, çevrenin, toplumun, bizlerin ve kısacası tüm insanların ortak sorunu olarak kabul ettik. Bizler her gün engellilerimizle beraberiz, onların her türlü sorunlarıyla hemhal oluyoruz.”

AMAÇ ENGELLİ SORUNLARINA DİKKAT ÇEKMEK VE ÇÖZÜM BULMAK

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün, engellilerin sorunlarına dikkati çekmek, toplumsal duyarlılıkları artırmak, farkındalık yaratmak açısından son derece önemli olduğuna işaret eden Ramazanoğlu, mesajında, “Bizler engelli kardeşlerimizin gören gözü, işiten kulağı, tutan eli olmaya devam edeceğiz. Bu duygularla tüm engellilerimizin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü anne yüreğiyle kutluyor, onları sevgiyle selamlıyorum” ifadesine yer verdi.

Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında “Dünya Engelliler Günü” olarak kabul edilen 3 Aralık günü, engelli olarak tanımlanan bireylerin haklarına, sorunlarına ve sorunların çözüm yollarına dikkat çekmeyi amaçlıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.