Bakan Kaya: İyi hal indirimini kaldırmak için çalışıyoruz

doktor oneri

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, CNN Türk canlı yayınında, Adana’daki cinsel istismar olayının ardından yapılan çalışmalarla ilgili soruları yanıtladı. 

Çocuk istismarının önlenmesine ilişkin yapılan çalışmalara ilişkin soru üzerine Bakan Kaya, Adana’da çok küçük yaştaki bir çocuğa yapılan istismarın herkesi derinden yaraladığını belirterek, “Bu, bir istismar değil, bir vahşet. İnsanın aklının bile almadığı boyutta bir vahşet” ifadesini kullandı.  

“Böyle bir kişi, insan olamaz.” diyen Kaya, 4,5 yaşındaki bir çocuğa tecavüz eden bu şahsın insanlıktan çıkmış olduğunu vurguladı.  

Kaya, çocukların her türlü ihmale ve istismara uğramasıyla kuvvetli bir şekilde mücadele ettiklerini, Adana’da yaşananlardan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulunda konuyu çok boyutlu ele aldıklarını bildirdi.  

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ’ın başkanlığında altı bakanın katılımıyla oluşturulan komisyonun ilk toplantısının yapıldığını, çalışmaların yoğun şekilde sürdüğüne değinen Kaya, çalışmaların ne zaman biteceğine ilişkin bir soru üzerine, “Yakın zamanda bitecek. Bu ayın sonunda (Şubat) bitirmeyi hedefliyoruz. Bürokrat arkadaşlarımız çok detaylı bir çalışma yapıyor” bilgisini paylaştı. 

“İnsanın vicdanını azıcık rahatlatacak tek bir şey varsa da o idam edilmesi.’ şeklinde kamuoyunun genel olarak, tüm toplum kesimlerinden insanların ‘İdam cezası böyle bir olay için gelmeli.’ diyeceğini duymuşsunuzdur. Ama şu anda idam, konuştuğumuz konulardan bir tanesi. Darbe sürecinde de bu gündeme geldi, vatandaşın çok fazla bu konuda talebi oldu. Ama farklı bir süreçten geçiyoruz. Bizim şu anda komisyon olarak değerlendirdiğimiz cezalar da ağır cezalar, müebbet hapis cezası gibi çok ağır cezalar. Hak ettiği cezayı almalı böyle insanlıktan çıkmış kişiler.”

“ÇOCUKLARIMIZI ÖNCELİKLE KORUMALIYIZ”

Dünyada da benzer suçların cezalarının ne olduğuna ilişkin bir soruya Kaya, İngiltere’de ömür boyu hapis cezasının bulunduğu, birçok dünya örneğinde de müebbet hapis, ağırlaştırılmış müebbet hapis gibi cezaların uygulandığını yanıtını verdi. 

Kaya, “İngiltere’de 12 yaş altına, bazı ülkelerde 9 yaş altına bu kadar ağır cezaların verildiğini görüyoruz. Türkiye’de biz de benzer bir uygulama için çalışıyoruz şu an” diye konuştu. 

Konunun çok fazla ceza boyutuyla konuşulduğunun farkına vardığını aktaran Kaya, böyle bir istismara, böyle vahşi duruma maruz kalmış bir çocuğun rehabilitasyonun çok çok zor olduğunu, o çocuğun hayatının normal seyrini sürdürmesinin güçleşeceğini belirtti.

Bakan Kaya, “Onun için çocuklarımızı öncelikle korumalıyız. Bunun için de hepimize çok büyük rol düştüğüne inanıyorum. Toplum olarak basına, bizlere, sivil toplum kuruluşlarına, üniversitelere, eğitim camiasının rolü çok çok önemli ve büyük” ifadesini kullandı. 

“YAYINCILIK ETİĞİ VE DİLİ ÇOK ÖNEMLİ”

Kadına karşı şiddet ve çocukların cinsel istismarı vakalarıyla ilgili basına çağrı yapan Kaya, kadınların ve çocukların daha sonraki hayatlarını düşünmeden yapılan yayınların ailelerin, ikincil, üçüncül örselenmelerine neden olduğunu söyledi. Bu konuda yayıncılık etiği ve dilinin çok önemli olduğunu vurgulayan Kaya, Adana’da yaşanan olaydan sonra medyada da bir farkındalık oluştuğunu aktardı.

KOMİSYON KASTRASYON ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

Bakan Kaya, çocuk istismarının önlenmesine yönelik “kastrasyon” uygulaması üzerinde komisyonun çalıştığını anımsattı. 

Şiddet uygulayan kişiye elektronik kelepçe takılması uygulamasının devam ettiğine işaret eden Kaya, “Biz hiçbir kadınımızın şiddete maruz kalmasını istemiyoruz. Şiddete karşı sıfır tolerans ilkesiyle şiddetle ciddi bir şekilde mücadele ediyoruz. Güçlü kadın, güçlü aile, güçlü toplum, güçlü Türkiye diyoruz.” dedi. 

“Cinsel istismar ve kadına şiddette iyi hal uygulamasının kaldırılması üzerine çalışıyoruz” bilgisini paylaşan Kaya, “Komisyonumuz şu anda çalışıyor. Özellikle cinsel istismar konusunda çalışan komisyonumuz, cinsel istismarda iyi hal indiriminin kaldırılmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor” ifadesini kullandı.

“KAMUOYU VİCDANI ELBETTE ‘İYİ HAL’ DEYİNCE RAHATSIZ OLUYOR”

Kaya, taciz davalarında faile yapılan “iyi hal indirimi”yle ilgili bir soruyu yanıtlarken, cinsel istismar davalarında faile yapılan iyi hal indirimlerinin kamuoyu vicdanını rahatsız ettiğini söyledi.

Kaya, şu değerlendirmelerde bulundu:

“İstismara uğramış bir çocuk var, bir de fail var. Faile iyi hal indiriminden dolayı cezasında indirim alması kamuoyu vicdanını yaralayan bir durum. Ceza teknikleri, Türk Ceza Kanunu açısından bunu hakimler anlatıyorlar ama kamuoyu vicdanı elbette ‘iyi hal’ deyince rahatsız oluyor. Biz de bu konuda gereken düzenlemeyi yapmak üzere çalışıyoruz.”

“Yetki karar alma merci bütünüyle siz olsaydınız iyi hal indirimini kaldırır mıydınız?” sorusuna karşılık da Bakan Kaya, “Elbette kaldırırdım. Bir kadın olarak, bir anne olarak cinsel istismara bir karşı iyi hal gerçekten kabul edilebilir bir şey değil. Paydaşlarımızla kaldırılması için de çalışıyoruz zaten” yanıtını verdi.

KAYIŞDAĞI’NDA İSTİSMAR ÇİFTLİĞİNE BASKINsaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.