Bakan Akdağ: Zehirlenmelerde kurumları uyarıyorum

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, tarihi Yakutiye Medresesi’nde düzenlenen bayramlaşma programına katıldı.

Programa Bakan Ağdağ’ın yanı sıra Vali Seyfettin Azizoğlu, Ak Parti Erzurum milletvekilleri Mustafa Ilıcalı, Zehra Taşkesenlioğlu, MHP Erzurum Milletvekili Kamil Aydın, 9’uncu Kolordu Komutanı Tümgeneral Mehmet Özoğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı, Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Çelik, İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan ve kurum müdürleri katıldı. Programa katılanlarla tek tek tokalaşan Bakan Recep Akdağ, ‘Beleş Mehmet’ lakaplı down sendromlu Uğur Laçin ile yakında ilgilendi. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Recep Akdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sağlık durumunun iyi olduğunu vurguladı. Akdağ, “Sağlık durumu çok iyi küçük bir rahatsızlık olmuş, hemen toparladı Allah’a şükürler olsun” dedi.

Bursa’nın Büyükorhan İlçe Jandarma Komutanlığı’nda 10 askerin yedikleri akşam yemeğinden zehirlenmesini değerlendiren Bakan Akdağ şunları söyledi:

“Orada da incelemelerimizin devam ediyor. Toplu yemek yenen yerlerde, yemeklere bir takım bulaşma olmasından dolayı enfeksiyon riski bilinen bir risktir. Bunun için toplu yemek yenen yerlerde meselenin dikkatle izlenmesi, bütün kuruluşların buna itina göstermesi gerekiyor. Gıda Tarım Bakanlığımız bu konuda çok hassas. Tabi biz Sağlık Bakanlığı olarak da meseleleri takip ediyoruz. Ancak her bir kurum toplu yemek yenen öğrenci yurtları, kantinler, hastaneler,Türk Silahlı Kuvvetleri dahil buralarda çok itinalı davranmak lazım. Her bir kuruma ayrı ayrı vazife düşüyor. Mesele olup bittkten sonra arkasından sebebini arıyoruz, buluyoruz vs ama bu işle ilgili yönetmelikler var, mevzuat tamam. Türkiye yemek pişirme, toplu yemek dağıtma, toplu yemek ikram etme hususunda her türlü mevzuata sahip bir ülkedir. Dolayısıyla bu hususta kuruluşların itina etmesi lazım. Yanlış olursa hem idari hem adli cezalar var. Onun için herkesi bir kere daha uyarıyorum, itina etmeli gereğini yerine getirmeli.”

AKDAĞ: ŞEKER, TATLI TÜKETİMİNDEN KAÇINMALIYIZ

Bayram tatiline çıkan sürücüleri uyaran ve ikramları yeme konusunda vatandaşların itinalı olması gerektiğini bildiren Bakan Akdağ, şöyle devam etti:

“Başbakanımızın yol güzergahında da büyük bir kaza oldu, Allah muhafaza etsin. Eğer sevdiklerimize kavuşmak istiyorsak sürat yapmayacağız. Bir an önce sevdiklerimize kavuşmak için yapacağımız sürat, onlardan ilelebet ayrılmamıza yol açabilir. Trafik kurallarına hassasiyetle riayet etmeliyiz, sürat yapmamalıyız, uykusuz araç kullanmamalıyız, mutlaka emniyet kemeri takmalıyız. Araçlarda bir taraftan cep telefonu ile ilgilenirken bir taraftan sürücü koltuğunda asla oturmamak lazım. Fazla şeker, tatlı tüketiminden kaçınmalıyız. Ucundan azıcık yemek lazım. Özellikle şeker, şekerli yiyecekler, hamur işleri bunlara karşı itina etmek lazım” diye konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.