Bakan Akdağ: Aşı konusunda zorlama yok

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya’nın yazılı soru önergesini yanıtlayan Akdağ, aşı olmak istemeyen sağlık çalışanlarından, ”önemli bir risk grubundaki bu meslek mensuplarını bilgilendirdikten sonra, aşı yaptırmama sebeplerini ortaya koymak” amacıyla bilgi toplandığını ifade etti.

Akdağ, sözü konusu uygulamanın sağlık çalışanlarını kayıt altına almak amacıyla yürütülmediğini, bu nedenle Tabipler Birliğinden veya ilgili sendikalardan görüş alınmasına gerek duyulmadığını kaydetti.

Sağlık Bakanı Akdağ, aşı olmayan ve beyanda bulunmak istemeyen doktor, hemşire veya başka bir sağlık personeline herhangi bir yaptırım uygulanmasının söz konusu olmadığını, gebe olup aşılanmak istemeyen sağlık personelinin ”koruma” amaçlı olarak hastalarla teması az olan birimlerde görevlendirilmelerini istediklerini vurguladı.

AŞI GÖNÜLLÜLÜK ESASINA GÖRE YAPILIYOR
Akdağ, ”Risk grubunda olduğu halde aşılanmak istemeyen kişileri sorgulamazken, risk grubunda olmadığı için aşılanmayan Sayın Başbakanımızı sorgulamamız düşünülmemelidir” dedi.

Kendisine uygulanan aşının vatandaşlara uygulanan ile aynı olduğunu belirten Akdağ, ”farklı olduğu için basın önünde aşı olmadığı, görüntülerin basına sonradan verildiği” iddiasının da doğru olmadığını kaydetti.

Akdağ, ”domuz gribi” şüphesiyle ölen astım hastalarından numune alındığını ve Ulusal Referans Laboratuvarında teyit edildiğini ifade ederek, hastalığın tanısının klinik ve laboratuvar olarak konabildiğinden, nadir rastlanan şüpheli durumlar dışında otopsi ihtiyacının bulunmadığını vurguladı. Aşı konusunda hiç kimsenin zorlanmadığını ifade eden Akdağ, ”Aşı tamamen gönüllülük esasına göre yapılmaktadır” dedi.

Pandemi Bilimsel İdeme Bilim Kurulunun alanında uzman olan farklı disiplinlerdeki akademisyenlerden oluşan bir kurul olduğunu anımsatan Akdağ, ilaç firmalarıyla çıkar ilişkisi içinde olduğu bilinen bir üyenin bulunmadığını bildirdi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.