Bahar nezlesinden korunmanın 7 yolu (Polen alerjisi nedir?)

Genellikle hapşırma, burun akıntısı, burun kaşıntısı, göz kaşıntısı, göz batması gibi rahatsızlıkları beraberinde getiren bahar nezlesi, çoğu zaman farklı üst solunum yolu hastalıkları ile karıştırılabiliyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sevda Özdoğan, bazı önlemlerle baharın tadını kaçıran polen alerjisinden korunmanın mümkün olduğunu söyledi.

Bahar nezlesinin, atopik denilen çevresel alerjenlere karşı duyarlılığı olan kişileri etkilediğini belirten Prof. Özdoğan, alerjik bünyeye sahip olanlar için günlük yaşamı kolaylaştıracak bilgiler verdi.

Araraştırmalara göre, anne veya babası alerjik olan çocuklarda alerjiye rastlanma ihtimalinin yüzde 30, her iki ebeveyni alerjik olan çocuklarda ise bu oranın yüzde 60 olduğunu kaydeden Özdoğan, hastalığın belirtileri şöyle anlattı:

BAHAR NEZLESİ BU BELİRTİLERLE BAŞLIYOR

Polenler alerjik kişilerde ani gelişen tekrarlayıcı hapşırıklar, burun akıntısı veya burun tıkanması, burun ve damakta kaşıntı, gözlerde yanma ve kaşıntı, geniz akıntısı gibi belirtiler gösterir. Ancak bazı kişilerde cilt döküntüleri kaşıntı, bazı kişilerde astım şeklinde de görülebilir.

BAHAR AYLARINDA DOĞANLAR RİSK ALTINDA

Prof. Özdoğan’ın verdiği bilgiye göre, ailede alerjik yapısı olan birinci derece yakınlar dışında (genetik geçiş gösterir) polen mevsiminde doğmuş olmak, erkek cinsiyet, yaşamın ilk yıllarında sigara dumanına maruz kalmak gibi etkenler de alerjik nezle gelişiminde risk faktörleri.

BU ÖNLEMLERİ ALIN, HAYATINIZI KOLAYLAŞTIRIN!

Kişinin neye karşı alerjisi olduğu biliniyorsa tedavide ve korunmada en önemli şey bu alerjenden uzak durmak. “Ancak pratik hayatta elbette bu çok da kolay değil” diyen Prof. Özdoğan’ın polen alerjisinden korunmak için önerileri ise şöyle:

“Bahar nezlesi olanların;
– Polenlerin en çok uçuştuğu kuru ve rüzgarlı bahar günlerinde çok fazla özellikle de polenlerin en fazla uçuştuğu 05.00- 10.00 saatleri arasında dış ortama çıkmamalarını,
-Saçlar, maruz kaldığınız tozu tutarlar, bu sebeple eve döner dönmez duş alınması ve saçların arındırılmasını,
– Açık havada yürüyüş, spor yapmamalarını,
– Evde oldukları sürede camları mümkün olduğu kadar kapalı tutmalarını,
– Arabada iken cam açmaktansa klimadan faydalanılmasını ve tabi araçlarındaki klimaların polen filtrelerini zamanında değiştirmelerini,
– Ev içerisinde bitki yetiştirmemelerini tavsiye ediyoruz.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.