Bağcılar’da kuduz tehlikesi

Belediye Başkanlığı, karantina gereği sahipsiz köpeklerin toplandığını, sahipli köpeklerin ise tekrar aşılandığını bildirdi.

Bağcılar Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, 18 Mayıs günü saat 10.30’da belediyenin Sağlık Müdürlüğü’ne Fevzi Çakmak mahallesinde bir köpeğin vatandaşlara saldırdığının ihbar edildiğini, ihbar sonrası olay yerine giden ekiplerin, kuduz olduğundan şüphe edilen köpeği derhal Hayvan Barınma Merkezi’ne getirerek müşahede altına aldığı belirtildi.

Köpeğin ısırdığı 4 kişinin bulunarak, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kuduz Merkezi’nde kuduz tedavi süreçlerinin başlatıldığı belirtilen açıklamada, müşahede altında tutulan köpeğin ise 21 Mayısta öldüğü, yasal prosedür gereği Pendik Veteriner Araştırma Enstitüsü’ne tahlile gönderildiği ve kuduz olduğunun tespit edildiği kaydedildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

”18 Mayıs itibariyle tedavi süreçlerini başlattığımız vatandaşlarımızın sağlık durumunda bugüne kadar anormal bir durum söz konusu olmamıştır. Bununla birlikte tedavileri aksatılmadan devam etmektedir. İlçe Tarım Müdürlüğü koordinasyonunda oluşturulan Hayvan Sağlık Zabıta Komisyonu durumu değerlendirmiş ve olayın yaşandığı Fevzi Çakmak, Fatih ve Kemalpaşa mahallelerimizi geçici olarak karantina altına almıştır. Karantina gereği belirtilen mahalde sahipsiz köpekler toplanmış, sahipli köpekler tekrar aşılanmıştır.”

saglikdanisma
saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.