Bacaklardan gelen tehlike (Akciğer embolisi nedir?)

Akciğer embolisi, akciğerlere kanı ulaştıran damarların herhangi bir nedenle tıkanması sonucu oluşuyor. Hayati riske yol açan hastalık, özellikle uzun süre hareketsiz kalmayı gerektiren durumlar sonrasında görülüyor.

Akciğer embolisinin kalp krizi ve bazen de alt solunum yolu enfeksiyonu ile karıştırılabildiğini belirten Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Tansu Karaahmet, akciğer embolisi ile bacak toplardamarının yakın ilişki içinde olduğunu vurguladı.

HER BACAK AĞRISI EMBOLİYİ DÜŞÜNDÜRMELİ Mİ?

Bacak damar rahatsızlıklarının ihmale gelmeyeceğini belirten Doç. Karaahmet, erken teşhisin kritik rol oynadığına vurgu yaptı, “D-dimer denilen kan testi ile pıhtı dışlanabilir. Kan değeri yüksek ise toplardamar dopleri tanı koydurur” dedi.

Ağrının daha çok tek taraflı olduğunu aktaran ve “Her bacak ağrısı emboliyi düşündürmez” diyen Karaahmet, ölümcül riski bulunan hastalıkta pıhtı eriten tedavilerin ilk 24 saatteki etkisinin çok iyi olmakla birlikte, 6-14 gün içinde de ilaç tedavisi yapılabildiğini söyledi.

Dr. Karaahmet’in veriği bilgiye göre, pıhtı eriten ilaçları kullanamayan hastalarda açık cerrahi veya kateter bazlı tedaviler gündeme geliyor. Kadınlarda daha sık görülen hastalıkta kişisel riskler de çok etkili.

OTURARAK ÇALIŞANLAR DİKKAT

Uzun süre hareketsiz kalmanın toplardamarda pıhtı riskini arttırdığını dile getiren Karaahmet, daha çok oturarak çalışanlara şu öneride bulundu: “Özellikle yatkın bireylerde oturur vaziyetteyken ayağın parmakları yere basar halde parmak uçlarından destek alarak topuğu yukarı doğru çekme manevrası gün içerisinde sık sık tekrarlanabilir.”

AKCİĞER EMBOLİSİ RİSKİ NE ZAMAN ARTAR

• Başta ortopedik cerrahi (diz kalça protezi, omurga cerrahisi) olmak üzere uzun süre hareketsiz kalmayı gerektiren büyük cerrahiler,
• Omurilik hasarı,
• Büyük sistemik travmalar,
• Daha önceden akciğer embolisi ya da bacak toplardamar pıhtısı rahatsızlığı geçiren hastalar,
Kanser hastaları,
• Pıhtıyı kolaylaştıran genetik yatkınlıkları olanlar,
• Gebeler, hormon tedavisi görenler, doğum kontrol hapı kullananlar,
• Kalp yetersizliği olanlar ve kalp ritim hastalarından bazıları,
• Aşırı şişmanlar,
• Seyahat ve hastalık gibi nedenlerle uzun süre hareketsiz kalanlar.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.