Bacak dokusuyla bebeğe göz kapağı yapıldı (Uçurtma kuyruğu tekniği nedir?)

Nevşehir’de oturan Murat- Fatma Gostak çifti, erkek bebekleri Berkay Gostak‘ın göz kapağı düşüklüğü olması nedeniyle Kayseri’deki Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Cem Evereklioğlu‘na başvurdu.

Prof. Evereklioğlu, inceleme sonrası daha önce 3 yaş ve üzeri kişilerde geliştirdiği “Uçurtma kuyruğu” tekniğini Berkay’a uygulamaya karar verdi. Ailenin de onay vermesiyle Berkay ameliyata alınarak, bacağından 3.5 santim uzunluğunda doku alınarak iki göz kapağına nakledildi.

“DÜNYADA İLK KEZ 22 AYLIK BEBEĞE UÇURTMA KUYRUĞU TEKNİĞİ İYGULADIK”

Prof. Cem Evereklioğlu, operasyon hakkında şunları söyledi:

“Çocuğun kapak düşüklüğü oldukça ileri düzeydeydi. Çocuk çoğu zaman başını kaldırma ve etraftaki cisimlere bakmakta zorluk çekiyordu. Aile bir şekilde bu kapakların kaldırılmasını istedi. Dünyada kapak ameliyatı 2 şekilde yapılmaktadır. Birincisi; herhangi bir doku nakli yapmadan kendi kaslarını kısaltmak olabilir. İkinci seçenek kendi bacağından bir doku nakli yaparak bunu üst kapaklara aktarma şeklindedir. Dünyada 3 yaş üzerinde bacaktan parça alma ameliyatı zaten yapılmaktadır. Fakat 3 yaş altındaki bebeklerde bacak boyları kısa olmasından dolayı bu ameliyat kendi dokusu kullanılarak değil de silikon gibi iplikler, lastikler kullanılarak yapılmaktadır. Biz dünyada ilk defa 3 yaş altındaki 22 aylık bir bebeğe bacağından doku alarak göz kapaklarına cerrahi uçurtma kuyruğu tekniğiyle naklettik. Üst kapaklarını kaldırdık. Dolayısıyla dünyada ilk defa kendi dokusundan bir parça olduğu için de vücutta herhangi bir atılma riski olmadan ömür boyu kullanabileceği üst kapaklarının kaldırılmasını sağlamış olduk.”

Berkay’ın babası Murat Gostak ise “Çocuğumuz 5 aylık olmasından bu yana göz kapağı düşüklüğü nedeniyle mücadele ediyoruz. Mutlu sona eriştik, çok sevinçliyiz. İnşallah bundan sonra da iyi olur” diye konuştu.

saglikdanisma tarafından

Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.