Aziz Sancar: Nobel almak da Savur’da doktorluk yapmak da çok güzel

İstanbul Tıp Fakültesi mezuniyet töreninde yaptığı konuşma sık sık alkışlarla bölünen Prof. Dr. Aziz Sancar, İstiklal Marşı’nı her duyduğunda gözlerinin dolduğunu söyledi. Prof. Sancar’ın törendeki konuşmasında öne çakın noktalar şöyle:

“İSTİKLAL MARŞI’NI DUYDUĞUMDA GÖZLERİM DOLAR”

“Çok duygusal ve heyecanlıyım. Nereden başlayacağımı bilmiyorum. Ben hisli bir insanım. Hepimiz memleketimizi severiz tabii. İstiklal Marşı’nı duyduğumda, bayrağımızı gördüğümde gözlerim yaşarır. Bunun ne demek olduğunu geçen hafta GATA’Yı ziyaret sırasında hissettim. Oradaki gazileri ziyaret ettim. Birisi ağır yara almıştı. Onları görünce İstiklal Marşı ayrı bir hissiyat. Her İstiklal Marşı dinlediğimde bunu düşünüyorum. Onların yaptıkları fedakarlıklar. Onlara her zaman şükranlarımızı sunuyorum.

“BU TÖREN BENİ DUYGULANDIRIYOR”

Ben 1969 yılında mezun olduğumuzda son sınavı verdim 4 arkadaşımla. Notlarımızı aldık birbirimize baktık. Yani doktor olduk dedik. Evimize gittik. Bu yüzden bu tören beni duygulandırıyor. Ben her zaman söylerim başkasından saygı istiyorsanız kendinize saygınız olacak, kendinize güveniniz olacak. Kibirli olmak iyi değil ama kendinize güveniniz ve saygınız olacak. Ben ABD’deyken arkadaşlarım ‘Ben Harvard’danım’, ‘Ben Yale mezunuyum’, ‘Ben Cambridge mezunuyum’ diyordu ben de ‘Ben İstanbul Tıp Fakültesi Mezunu’yum’ diyordum ve hiç çekinmeden söylerim bunu hep.” Buraya gelmek çok duygusal bir şey ama buraya gelmek konusunda tereddüt ettim çünkü bugün yeni doktorlarımızın günüdür bugün Aziz Sancar ile dikkatin dağılmasını istemedim.

ALLAH RAZI OLSUN BENİ TIP OKUMAYA ZORLAYANLARDAN

Ama birinci olan öğrencimiz ben diplomamı sizin elinizden almak istiyorum dedi. Ben aslında başka bir şey okumak istiyordum ama arkadaşlarım ‘Gel tıp okuyalım’ dedi. Ben tıp mezunu olmakla iftihar ediyorum. Tıbbın verdiği eğitim ötekilerine benzemez. Kimyayı da kapsar, sağlık bilimlerini de kapsar o bakımdan Allah razı olsun beni tıp okumaya zorlayan arkadaşlarımdan.

“NOBEL ALMAK GÜZEL AMA MARDİN’DE DOKTORLUK YAPMAK DA ÇOK GÜZEL”

Son olarak Nobel aldığım yıldan bahsettiniz. Mezun olmamdan sonra 45 yıl olmuş. İnşallah aranızda 10-15 yıl içerisinde Nobel alan insanlar olacaktır. Nobel almak güzel bir şey ama Mardin’in Savur ilçesinde doktorluk yapmak da çok güzel bir şey.

“DOKTORLUKTAKİ TATMİNİ HİÇBİR YERDE BULAMADIM”

Şunu itiraf edeyim hayatımda en mutlu olduğum 2 yıl doktorluk yaptığım 2 yıl olmuştur. Onun verdiği tatmini, ruh sükunetini ben başka bir yerde bulmadım. O bakımdan doktor olduğunuzda insanlara hizmet edeceğiniz için sizi tebrik ediyorum. Hepinize sevgilerimi iletiyorum, hepinizin gözlerinden öperim.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.