“Ayrımcılık kadınlar için sağlık dezavantajlarına yol açıyor”

doktor oneri

Anne ve bebek ölümlerini azaltmada genel olarak ilerleme kaydedilse de henüz rakamların yüz güldürücü olmadığını vurgulayan Türk Alman Jinekoloji Eğitim, Araştırma ve Hizmet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü, ülkemizde doğum esnasında anne ölüm oranı 100 bin canlı doğumda 15’lere indiğini belirterek şunları söyledi:

“Bu oran hala yüksektir. Çünkü hedef gelişmiş ülkelerdeki gibi 100 binde 1’e ulaşmaktır. Türkiye’de bebek ölüm hızı ise binde 10,7 civarlarındadır. Doğumdan sonraki beş yıl içinde ölme olasılığını ifade eden beş yaş altı ölüm hızı ise binde 12,8.”

Dünya Sağlık Örgütü’nün cinsiyete dayalı ayrımcılığın kadınlar için sağlık dezavantajlarına yol açtığını rapor ettiğini belirten Ünlü, “Sağlıkta toplumsal cinsiyet eşitliği vizyonunun tamamlanmaması sonucu beslenme, cinsel sağlık ve üreme sağlığı, AIDS, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve kadına yönelik şiddet kadınlar için en önemli sorunlar arasında yer alıyor” dedi.

KADININ TOPLUMSAL STATÜSÜ YAŞAM KALİTESİNİ BELİRLİYOR

Kadının toplumsal statüsünün yanı sıra fiziksel ve ruhsal sağlığının da yaşam kalitesini belirlediğini, yaşam kalitesini azaltan fiziksel sağlığa ilişkin nedenlerin çoğunlukla sağlık sorunları olduğunu aktaran Dr. Ünlü, “Ergenlikten başlayarak üreme dönemi boyunca sürebilen dismenore (adet sancısı), gebelikler ve gebeliğin ortaya çıkardığı sağlık sorunları, menopoz dönemine ilişkin belirtiler, meme
kanseri, jinekolojik kanserler, osteoporoz ve üriner inkontinans (idrar kaçırma) kadınların yaşam kalitesini azaltan fiziksel sağlığa ilişkin nedenler arasında sayılabilir. Yaşanan bu sağlık problemlerinin ortaya çıkardığı ruhsal ve sosyal sorunların yanında ruhsal sağlık problemlerinin kendisi de yaşam kalitesinin azalmasına neden olabilmektedir” ifadesini kullandı.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.