Aynı anda yüz ve el nakli yapıldı

Başkent Paris’teki Creteil bölgesindeki Henri Mondor Hastanesi’nde yapılan ameliyatta, Fransız doktorlar 30 yaşındaki bir erkek hastaya aynı anda kısmi yüz nakli ve 2 el nakli yaparak dünya genelinde bir ilke imza attı.

Paris Hastaneleri kuruluşunun açıklamasında, ameliyatın geçen cumartesi gecesi başladığı ve yaklaşık 30 saat sürdüğü belirtildi.

Açıklamaya göre, 2004’te geçirdiği kazada feci şekilde yanan hastaya 2 el ve kısmi yüz nakledilmesi için yapılan ameliyatta 40 kişi görev yaptı.

Yüz naklini Henri Mordor hastanesinden Profesör Laurent Lantieri ve Doktor Jean-Paul Meningaud’nun ekibinin, ellerin naklini ise Saint-Antoine hastanesinden Doktor Christian Dumontier’nin ekibinin yaptığı kaydedildi.

Bu, dünya genelindeki 6. yüz nakli ve ilk kez aynı hastaya aynı anda yapılan el ve yüz nakli oldu.

Profesör Lantieri’nin ekibi, 10 gün önce de 28 yaşındaki bir erkek hastaya yüz nakli yapmıştı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.