Ayaklardaki numara farkına dikkat!

Ciddi bir dolaşım bozukluğu rahatsızlığı olmasına rağmen çok fazla dikkate alınmayan lenfödem hastalığı ileri safhalarda bacakların fil bacağı gibi kalın görünmesine neden olduğu için fil bacak hastalığı olarak adlandırılıyor.

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Cafer Abbasoğlu, lenf sisteminin çok ince damarlar ve aralarındaki lenf bezlerinden oluştuğunu, bu bezlerde meydana gelen hasar sonucunda sıvıların dokuda birikmesiyle kol ya da bacakta oluşan şişmelerin bir süre sonra işlevsel bozukluklara yol açarak lenfödem hastalığına neden olduğunu söyledi.

SİNSİ İLERLEYEN BİR HASTALIK

Dr. Abbasoğlu, lenfödem rahatsızlığının doğuştan veya daha sonra bilinmeyen sebeplerden başlayabileceği gibi trafik kazası, ayak burkulması, kas ezilmesi, aşırı terleme, böcek ve zehirli hayvan sokmaları, kasık ameliyatları, kadın doğum, meme cerrahisi veya karın içi operasyonlar sonrası da ortaya çıkabileceğini ifade etti. Abbasoğlu, hastalığın en önemli belirtilerini; iki ayak numarası arasında oluşan farklılık, giysi, saat, bilezik, yüzük, ayakkabı, çorap gibi eşyaların dar gelmesi olarak sıraladı.

MEME KANSERİ SONRASI DA OLUŞABİLİR

Meme kanserinin lenf yolları ile yayılmasını engellemek için lenf bezleri alındığında lenf sıvısı kolda birikerek şişmeye yol açar ve lenf ödem oluşur. Hastalar saçını taramak, banyo yapmak gibi basit günlük işlerini bile yapmakta zorlanır hale gelir. Hem kolda hem de bacakta oluşan lenfödem tedavisinde lazer kullanımı en etkili ve en kalıcı tedavi yöntemidir.

Günümüzde lenfödem hastalığının en önemli tedavisinin lazer tedavisi olduğunu ifade eden Dr. Abbasoğlu, “Akut ve kronik lenfödemde uygulanan en etkili tedavi yöntemi düşük dozda lazer tedavisidir. Bu yöntemi uyguladığımız hastalarımız yaklaşık 10 uygulamadan sonra tedaviye cevap vererek iyileşme göstermektedirler” dedi.

LAZER İLE DAMARLARIN GENİŞLEMESİ SAĞLANIYOR

Abbasoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Lenfödemin derecesi, bulunduğu organ ve lenfödemin oluşma nedeni tespit edildikten sonra, uzman hekimin belirleyeceği lazer dalga boyunun damara serum gibi verilmesiyle kılcal damarlar 4- 5 kat daha genişler. Kısa sürede şişlik azalmaya ve hastalık gerilemeye başlar.”

Dr. Cafer Abbasoğlu, düşük enerjili lazer tedavisinin bandaj ve prosseterapi tedavisinin yanında son yıllarda tüm dünyada uygulanan en önemli, ve çok tercih edilen tedavi yöntemi olduğunu da vurguladı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.