Ayak mantarı bir cilt hastalığıdır

Mantar enfeksiyonları konusunda bir açıklama yapan Dr.Öztaş, bunların dermatofitler denilen mantarlar tarafından yapılan enfeksiyon olduğunu belirterek, insan vücudunda normalde bakterilerin ve mantarların hastalık yapmadan yaşadığı bilgisini verdi. Öztaş, bu bakterilerin uygun ortam bulduklarında hızla çoğalıp, enfeksiyona neden olabileceklerini söyledi.

Öztaş şöyle devam etti: “Ayak mantarı oldukça sık rastlanan bir cilt hastalığıdır. Genellikle ergenlikten sonra görülür. En sık görülen ve en çok tekrar eden mantar infeksiyonudur . Diğer mantar enfeksiyonlarıyla birlikte görülebilir. Ayak mantarı ve benzer hastalıklara tinea enfeksiyonları denir ve saç, tırnak ve dış deri gibi dokularda yaşayabilirler. Nemli ve ılık bölgelerde ürerler. Sıkı ayakkabılar giyilmesi, cildin uzun süre nemli kalması, küçük tırnak ve cilt sıyrıkları duyarlılığı arttırabilir. Tinea enfeksiyonları bulaşıcıdır , direkt temasla veya aynı ayakkabı ya da duş zemininin kullanılması ile geçebilir”

Mantar enfeksiyonunda kaşıntı ve kötü kokunun sık rastlanan şikayetler olduğunu hatırlatan Öztaş, her mantar enfeksiyonunda koku ve kaşıntı olmayabileceğini, ayak mantarlarının çok farklı görünümlerde olabileceğini ifade etti. Mantarların, parmak araları ve altlarında kepeklenme, yarık oluşumu ve beyazlama ile seyredebileceği gibi, ayak tabanının yan ve ortasında izlenebilen derin yerleşimli su toplamaları şeklinde de izlenebileceği bilgisini veren Öztaş, “Ayak mantarı ayak tabanında izlenen yaygın ince beyaz kepeklerle de seyredebilir. Bu kepekler ya da hücre artıkları bulaştırıcıdır. Mantar enfeksiyonu bulunan bir kişiyle aynı ayakkabı ve terliklerin giyilmesi en sık bulaş yoludur. Nemli ortamlar mantarın çoğalabilmesi açısından önemli ve gereklidir” şeklinde konuştu.


Nasıl önlem alalım ?

Ayak temiz, serin ve kuru tutulmalıdır.

Pamuklu, yün veya bunlar gibi emici maddelerden yapılmış çoraplar giyilmelidir.

Ayakkabılar ayağa tam olmalı ve böylece ayağa ya da tırnaklara travma azaltılmalıdır. Dar burunlu, yüksek topuklu, eski, yıpranmış ayakkabılar, çorapsız giyilen ayakkabılar veya başkasının ayakkabısı giyilmemelidir

Eski yıpranmış ayakkabılar, çorapsız giyilen ayakkabılar veya başkasının ayakkabısı.

Yüksek yoğunlukta mantar sporları içerebilecek yüzeylerde yalın ayak yürümekten kaçının : halı döşeli zeminler, banyo yerleri, duşlar, jimnastik salonları, soyunma odaları, yüzme salonları, hamamlar gibi.

Tırnaklar kısa ve düz kesilmelidir. Kenarlarını yuvarlak kesmeyin.

Vücudun diğer kısımlarında olan tinea pedis ve yüzeysel mantar enfeksiyonlarına bakın ve tedavi ettirin. Normal ve anormal tırnakları kesmek için farklı tırnak makasları kullanın.

Aile üyeleri veya yakın arkadaşlar, temas eden kişiler tinea pedis ve tırnak mantarı için tedavi edilmelidir.

Kaşıntı, kızarıklık, sulanma, su dolu kabarcıklar, normal görünen tırnağın renginde değişme gibi durumlarda tinea pedis veya tırnak mantarından şüphelenin.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.