Avrupadan sahte ilaca yılda 10 milyar avro

Dünyanın önde gelen ilaç şirketlerinden Pfizer tarafından yaptırılan kamuoyu araştırması, Avrupalıların beşte birinin, bir başka deyişle 77 milyon kişinin yasadışı yerlerden ilaç aldığını gösterdi.

Araştırmaya katılanların yüzde 33’ü, vakit kaybetmemek için internet başta olmak üzere gayri kanuni yollardan ilaç satın aldığını söyledi. Tasarruf amacıyla bu yola başvuranların oranı yüzde 39 çıktı.

Bu hadisenin tehlikelerine dikkat çeken Amerikan ilaç şirketi, internette satılan ilaçların yüzde 50 ila 90’ının sahte olduğuna işaret etti ve zararlı maddeler içerebilen bazı sahte ilaçların, insan sağlığı açısından tehlikeli olabileceği uyarısında da bulundu.

Araştırmaya göre, bu yasadışı ilaç ticaretine, en çok Almanlar, İtalyanlar ve İspanyollar rağbet ediyor.

Araştırma, 27 Ekim-8 Kasım 2009 arasında internette 14 ülkede 14 bin kişi arasında yürütüldü.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.