Avrupa’da kanser tedavisinde başarı oranı arttı

Avrupa’da son yıllarda kanser tedavisinde başarı yüzdesi arttı. Avrupa Kanser Dergisi’nin bugünkü sayısında yayımlanan uzun süreli bir araştırmanın sonuçlarına göre, kanser tipleri ve ülkeler arasında farklılıklar olsa da 23 Avrupa ülkesindeki kanser kayıtlarına göre birçok yaygın kanser tipinde tedavi olan insan sayısı arttı.

Avrupa Kanser Kurumu Başkanı Alexander Eggermont, “1980’ler ve 1990’lar boyunca kanseri yenenlerin sayısında artış oldu” dedi.

Eurocare tarafından yapılan araştırmada 1998-90 dönemi ile 1997-99 dönemleri karşılaştırıldı ve akciğer kanserinde tedavi olanların oranının yüzde 6’dan 8’e, mide kanserinden tedavi olanların oranının yüzde 15’den 18’e ve kolorektal kanserde ise yüzde 42’den 49’a çıktığı belirlendi.

23 ülkeden 151 milyon kişiyi kapsayan verileri tarayan çalışmaya göre kanser tedavisinde başarı şansı, hastaların hangi ülkede yaşadıklarına da bağlı.

Bütün kanser türleri birlikte ele alındığında, erkekler arasında en yüksek tedavi oranının yüzde 47 ile İzlanda’da ve kadınlar arasında ise yüzde 59 ile Fransa ve Finlandiya’da olduğu belirlendi.

Polonya’da ise erkeklerde yüzde 21 ve kadınlarda yüzde 38 ile en az tedavi oranının yaşandığı ülke.

Akciğer kanserinde en düşük tedavi oranı yüzde 5 ile Danimarka, Çek Cumhuriyeti ve Polonya’da belirlenirken, Fransa ve İspanya yüzde 10’dan fazla ile bu kanser türünde en yüksek tedavi oranının gerçekleştirdiği ülke.

Göğüs kanserinde ise ulusal çapta sürdürülen tarama çalışmalarının bu kanser türünde tedavi şansını artırdığı belirtildi.

Polonya ve Çek Cumhuriyeti ile ulusal tarama programlarının uygulandığı batı Avrupa ülkeleri arasında, göğüs kanseri tedavisi oranlarındaki farkın 10 puan olduğu kaydedildi.

Tedavi oranlarındaki artışta, erken teşhis ve ulusal kanser tarama programlarının etkili olduğu bildirildi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.