AVM’ler vitaminsiz bırakıyor!

Tıbbi Hacamat Teknik Özellikler Yazar: Dr. M. Turanşah Tümer Yayınevi: Hayykitap - 274 Kategori: Hayat Güzeldir - 42 Türü: Sağlık Birinci baskı: Kasım 2014 Sayfa sayısı: 128 Ebat: 15,5 x 23 cm Fiyatı: 12 TL ISBN: 978-605-5181-82-6 Barkod: 9786055181826

İnsan vücudu için son derece önemli olan D vitamini, yağda eriyen ve bağırsaklardan emilen bir hormon. D vitamininin yüzde 10-20’si gıdalar yoluyla alınıyor. Yüzde 80-90’ı UVB ışınları etkisiyle ciltte sentezleniyor.

D vitamininin sentezlenmesi için güneş ışınlarının direkt teması gerektiğini belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Derya İnal, “Faktör düzeyi 15 ve üzerindeki güneş koruyucu kremler sürüldüğünde UVB cilde ulaşamaz. Benzer şekilde cam arkasında güneşlenmek de UVB ışınlarının ciltle direkt temasını keseceği için D vitamini sentezi olmaz” diyor.

15 DAKİKA GÜNEŞLENMEK YETER

Güneş ışınlarının dünya yüzeyine ulaştığı açının çok önemli olduğunu aktaran Dr. İnal, “Ülkemizin bulunduğu enlem göz önünde bulundurulduğun da güneşten faydalanmak için en uygun aylar mayıs-kasım aylarıdır. Güneş ışığından faydalanmak için uygun saat aralığı saat 10.00-15.00 arasıdır. Cilt rengi açık kişilerin günde 15 dakika kadar güneş banyosu yapması yeterliyken, aynı miktarda D vitamini sentezi için cilt rengi koyu olanların daha uzun süre güneş banyosu yapması gerekir2 diye konuşuyor.

KAPALI ORTAMLARDAN ÇIKIN!

İnsanlar gün içerisinde uzun süre ofis ortamlarında yani kapalı mekânlarda çalışıyorr. Çocuklar ise hafta içi tüm gün okuldalar. Hafta sonunu ise dışarıda ve doğada geçirmek yerine AVM’leri tercih ettiklerini söyleyen Dr. İnal, şöyle devam ediyor:

“Çocuklar da AVM’lerin ışıltılı cazibesine kapılıp hafta sonlarını bu kapalı yerlerde geçirmek istiyorlar. Dolayısıyla güneş ışınlarına maruziyetleri oldukça azalıyor. Bu da yeteri kadar D vitamini alamamak anlamına geliyor. Bunun dışında besinlerle yetersiz D vitamini alanlarda, midenin ameliyatla alınması gibi durumlarda, çölyak ve ince bağırsak hastalıklarında, pankreas yetersizliğinde, yağ emilim bozukluğunda, siroz gibi kronik karaciğer hastalıklarında, böbrek yetmezliklerinde, protein kaybına neden olan böbrek hastalıklarında da D vitamini eksikliği sıklıkla görülür. Ayrıca bazı ilaçlar da D vitamini eksikliğe neden olur.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.