Augmentin’in bir serisi geri çekiliyor

doktor oneri

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü, Augmentin 625. mg. adlı antibiyotiğin bir serisinin piyasadan geri çekilmesine karar verdi.

İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü, Glaxo Smith Kline İlaç Sanayi ve Ticaret AŞ adına ruhsatlı ”Augmentin 625 m. Film Tablet” adlı antibiyotiğin, 8103265 adlı serisinin (imal tarihi 10.2008- son kullanma tarihi:10.2011) 2. sınıf B seviyesinde piyasadan geri çekilmesine karar verdi.

81 ilin sağlık müdürlüklerine, ilgili ilaç firmasına, Türk Eczacıları Birliğine, sağlık kuruluşlarına ve ilaç depolarına gönderilen resmi yazıda, tüm eczane, hastane ve kuruluşların, seri numarası tutan ve ellerinde bulunan söz konusu ilacı, üretici ilaç firmasına iade etmeleri istendi.

İLAÇ FİRMASI: YAN ETKİ NEDENİYLE DEĞİL
Kararla ilgili olarak ilaç firmasından yapılan açıklamada ‘geri çekme kararı insan sağlığı ile ilgili herhangi bir yan etki sebebiyle değildir’ denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “T.C. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü tarafından, “Augmentin 625mg/10 film tablet” adlı ürünün sadece 8103265 no.lu (İ.T: 10/2008, S.K.T: 10/2011) serisinde 23.183 adette tedbir amaçlı olmak üzere, 2. sınıf B seviyesinde (yanlızca ecza depoları ve eczanelerde) geri çekme işlemi talep edilmiştir.

Augmentin adlı ilacımız tümüyle piyasadan çekilmemektedir. Söz konusu durum sadece ilacın yukarıda belirtilen seri numarasındaki bir numunede görülen fiziksel uygunsuzluk nedeniyle (ambalaj içerisindeki bir tabletin ortadan ikiye bölünmesi nedeniyle) tedbir amaçlı olarak gerçekleştirilmektedir. Bu geri çekme kararı insan sağlığı ile ilgili herhangi bir yan etki sebebiyle değildir.

Augmentin’in yukarıda belirtilen seri numarası dışında kalan tüm formları piyasada bulunmaktadır ve her zaman olduğu gibi hekim kontrolünde güvenle reçetelenmektedir.

GlaxoSmithKline olarak 8103265 seri no.lu ürünler için gerçekleştireceğimiz geri toplatma işlemini Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğüyle karşılıklı işbirliği içerisinde ivedilikle yürütmekteyiz.”saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.