Atatürk Havalimanı’nda hacı adaylarına aşı

Suudi Arabistan’a hareket edecek hacı adayları, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali gidiş katında açılan ”Hac H1N1 Aşı Odası” yazılı aşı merkezine gelerek ”domuz gribi” aşılarını oldu.

İstanbul Fatih’ten hacca gitmek üzere Atatürk Havaalimanı’na gelen 66 yaşındaki Adil Kodal, aşıyı isteyerek yaptırdığını ifade ederek, ”Hiçbir çekince duymadım. Sağlık için güzel bir uygulama” dedi. ”Domuz gribi” aşısı üzerinden yapılan tartışmalara itibar etmediğini dile getiren Kodal, ”Tartışmalar yararsız. Herhalde güvenilir olmasa halka yapılmaz. Güvenilir buluyorum, güzel bir şey. Pek çok profesör bu konuda konuştu, tartıştı. Bana göre yapılması doğru” diye konuştu.

Bursa’dan hacca gitmek üzere Atatürk Havalimanı’na gelen hacı adaylarından 64 yaşındaki Süleyman Aybay da ”domuz gribi” aşısı olduğunu ifade ederek, ”Yurt dışına çıktığımız için yaptırmazsak orada sorun çıkabilir düşüncesiyle aşımı yaptırdım. Bize verilen aşı kartları ile bu merkezde aşımızı olduk. Daha önce menenjit aşımızı yaptırmıştık. Müftülüklerde bize yurt dışında sorunla karşılaşmamamız için bu aşıları yaptırmamız gerektiği söylendi” şeklinde konuştu.

Aybay, aşı konusunda tartışmalar yaşandığının hatırlatılması üzerine de ”Ben hiçbir tereddüt yaşamadım. Çünkü bu uygulama uluslararası meşruluk kazanmış bir aşı uygulaması. Hiçbir endişe duymadan yaptırdım. Kimse de bizi ‘aşı ol’ veya ‘olma’ diye zorlamadı. Sadece ‘yaptırırsanız iyi olur’ diye söylediler” dedi.

Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü Atatürk Havalimanı Denetleme Merkezi tarafından açılan merkezde ”domuz gribi” aşısı olamayan hacı adaylarına iki gün boyunca aşıları yapılacak. Merkeze bu amaçla iki bin doz ”domuz gribi” aşısı gönderilirken, 10 sağlık personeli de vardiyalı olarak merkezde görev yapacak.

Aşı uygulamasına, iki günün ardından İl Sağlık Müdürlüğü tarafından şehir merkezinde oluşturulan merkezlerde devam edileceği bildirildi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.