Asya’da 50 milyon kadın HIV riski taşıyor

BM ve bu örgüt ile ortak çalışma programı yapan kuruluşlar tarafından HIV virüsü ve AIDS hastalığı konusunda yapılan araştırma sonuçlarıyla ilgili raporda, HIV virüsünün Asya’da birçok ülkede yaygın olduğu uyarısı yapılarak, yaklaşık 50 milyon Asyalı kadının kocaları veya uzun süreli birlikte olduğu erkeklerden virüs kapma riskiyle karşı karşıya kaldığı belirtildi.

Raporda, para karşılığı yapılan korunmasız cinsel ilişki, uyuşturucu kullananların bu iş için gerekli malzemelerini ortak kullanması ve (kadının) erkeklerle birlikte olan bir erkekle cinsel ilişki kurması gibi nedenlerle bu sayının çok daha fazla artabileceği kaydedildi.

Asya’da yaklaşık 75 milyon erkeğin para karşılığı ilişkiyi düzenli olarak yaptığı, yaklaşık 20 milyon erkeğin de başka erkeklerle birlikte olduğu veya uyuşturucu kullandığı bildirilen raporda, söz konusu erkeklerin birçoğunun bir kadınla düzenli ilişkisi bulunduğu ve bu kadınlara HIV bulaştırma riskinin büyük olduğu ifade edildi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.