Astım hastalarına lodos uyarısı

Meteorolojinin yurdun büyük bölümünde lodosun etkili olacağını açıklamasının ardından Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Karadağ‘dan özellikle astım hastaları için uyarı geldi. 

Prof. Karadağ, lodoslu havalarda astım nöbetleriyle acil servislere başvuruların arttığını söyleyerek rüzgarların estikleri yönlere göre farklı özellikler gösterdiklerini anımsattı.

Mevsimsel özellikler ve hava durumunun insan sağlığı üzerinde son derece önemli etkilerinin bulunduğunu vurgulayan Prof. Dr. Karadağ, şöyle devam etti:

“Lodos estiği zaman havada partikül, kükürtdioksit miktarında bir azalma var ama nem oranı da azalıyor, hava sıcaklığı da artıyor. Nem oranının azalması, hava sıcaklığının artması insan sağlığı açısından son derece önemli sıkıntılara neden oluyor. Soluduğumuz havanın nemi, ısısı ve içerisindeki maddeler insan sağlığı açısından birçok şeyi belirler. Özellikle uzak yerlerden, güneybatıdan esen lodos rüzgarlarının getirdiği çöl tozlarından tutun da birçok polen ve mantar sporları o havayı soluyan insanların sağlığı üzerinde önemli etkilere neden olur.”

LODOS NEFES DARLIĞI YAPABİLİR

Karadağ, lodoslu havalarda solunum sistemi sıkıntısı yaşayan, özellikle astım hastası olanların normal hallerinden farklı bir duruma geçtiklerini ifade ederek, “Lodos, nefes darlığı artırıcı etkiler yapıyor” dedi.

Lodoslu havalarda özellikle polenlere karşı alerjisi olanların dışarıya çıkmamalarını öneren Karadağ, “Lodosun getirdiği başka sorunlar da var. Lodoslu havalarda rüzgar ters estiğinden, dumanın çekmediğini ve evin içine yayıldığını görüyoruz. Ne yazık ki her yıl karbonmonoksit zehirlenme vakaları ile karşı karşıya kalıyoruz. O nedenle lodos estiği zaman vatandaşların dikkatli olması lazım” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.