Astım gününde ‘Astım engel değil’ koşusunu tamamladı

doktor oneri

Türkiye Solunum ve Araştırmalar Derneği (TÜSAD) ve bir ilaç firmasının desteğiyle, astım hastalığına dikkati çekmek ve toplumu bilinçlendirmek amacıyla başlatılan ”Astım Engel Değil” kampanyası kapsamında Ortaköy Meydanı’nda tören düzenlendi.

Törende konuşan Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, astım hastalığının genetik olabildiğini ve ilerleyen yaş gruplarında daha sık rastlandığını ifade etti.

Önemli olanın astım hastalığı ile iyi mücadele etmek olduğunu belirten Ünal, bu mücadele sırasında aile bireylerinin, okulların ve sivil toplum kuruluşlarının desteğinin de önemli olduğu kaydetti. Ünal, sağlıklı yaşamanın temel kuralının bilinçlenme olduğunu belirtti.

TÜSAD Başkanı Prof. Dr. Can Öztürk de Türkiye’de 5 milyona yakın astım hastasının bulunduğunu, bu insanların büyük bir bölümünün Antalya’dan İstanbul’a 23 günde koşan İbrahim Şahin gibi yaşamlarını sürdürmediklerini söyledi.

Astım hastalarının bile maraton koşabileceklerini göstermek için bu kampanyayı başlattıklarını anlatan Öztürk, tüm dünyada 5 Mayıs Dünya Astım Günü’nde, astımın tam kontrol edilebilir bir hastalık olduğuna dair mesajlar verildiğini, hiç bir şeyin astım hastalarına sıkıntı yaşatmasına engel olmadığını kaydetti.

ASTIM SPOR YAPMAYA ENGEL DEĞİL
TÜSAD Astım Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu da olimpiyatlara katılan her 6 sporcudan birinin astım hastası olduğunu, ancak en çok madalyayı da bu astım hastası sporcuların kazandığını söyledi.

Astımın profesyonel spor yapmaya engel olmadığına dikkati çeken Tutluoğlu, solunum yollarındaki kronik iltihaplanma sonucu astımın meydana geldiğini, astım hastalarında sigara ve parfüm kokusuyla karşılaştıklarında nefes darlığı oluştuğunu ifade etti.

Türkiye’deki 5 milyon astım hastasının yarısının son bir yıl içinde acil servislere başvurduğunu belirten Tutluoğlu, bu hastaların yüzde 80’inin uykusunun astım nedeniyle bölündüğünü, günlük aktivitelerini gerçekleştiremediğini, yüzde 40’ının ise istediği mesleği yapamadığını anlattı.

Eski milli futbolcu ve spor yorumcusu Rıdvan Dilmen de sporcuların genelde bazı sakatlıklar geçirdiğini, ancak astım hastalığının daha farklı olduğunu ifade etti.

Faal futbol yaşamını sürdürdüğü 1991 yılında kendisinin de astım hastalığına yakalandığını ve 4 yıl boyunca tedavi gördüğünü belirten Dilmen, Fenerbahçe ve Milli Takım’ın en iddialı olan bu yıllarda rahatsızlığı yaşadığını kaydetti.

Astım nedeniyle İzlanda-Türkiye maçında oynayamadığını ve bunun kendisini çok üzdüğünü dile getiren Dilmen, bu hastalığının kontrol altına aldığını ve haftanın 2-3 günü spor yapmaya devam ettiğini belirtti.

23 GÜNDE 760 KİLOMETRE KOŞTU
Tören alanına Ortaköy Burak Reis İlköğretim Okulu öğrencileriyle birlikte koşarak gelen 45 yaşındaki astım hastası İbrahim Şahin, burada izleyiciler tarafından alkışlarla karşılandı.

Antalya’da 13 Nisan tarihinde başladığı maraton hakkında bilgi veren Şahin, Almanya’da yaşadığını, 29 yıldır astım hastası olduğunu ve 24 yıldır tedavi gördüğünü anlattı.

Gördüğü tedavi neticesinde hastalığını kontrol altına aldığını ve günde 500 metre koşmaya başladığını belirten Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Bu mesafeyi gün geçtikçe arttırdım. Günde 20 kilometre koşmaya başlayınca Türkiye’yi bir uçtan bir uca koşmak istedim. Dizimde menüsküs meydana geldi. Tedavi oldum. Koşmayı bırakmadım. Sonra ‘Astım Engel Değil’ maratonuna dahil oldum. Açıkçası bu mesafe benim için kısa sürdü, yetmedi, koşmaya doyamadım.”

İbrahim Şahin, daha sonra katılımcılar ve öğrencilerle birlikte fotoğraf çektirdi.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.