Astım, 300 milyon insanı etkiliyor

doktor oneri

Türk Toraks Derneği Marmara Şube Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karadağ, düzenlediği basın toplantısında, Dünya Sağlık Örgütünün her yıl mayıs ayının ilk salı gününü ”Dünya Astım Günü” olarak kabul ettiğini söyledi.

Prof. Dr. Karadağ, hastalığın görülme sıklığının yaşam ve çevre koşullarının değişmesine bağlı olarak giderek arttığını belirterek, ”Uygun bir tedaviyle hastalık kontrol altına alınabilmektedir. Dünyada ve ülkemizde bu hastalığın tedavisiyle ilgili gereken her türlü ilaç ve imkan bulunmaktadır” dedi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tevfik Özlü de yaptığı yazılı açıklamada, astımın hava yollarının mikrobik olmayan iltihaplanmasıyla ortaya çıkan süreğen bir hastalık olduğunu belirtti.

Astım hastalarının mutlaka dikkat etmesi gereken hususlar olduğunu ifade eden Özlü, ”Hekimin uygun gördüğü ilaçlar, onun kontrolü altında düzenli kullanılmalıdır. Hekim aksini önermediği sürece sadece nefes darlığında veya öksürük sırasında değil hasta kendini iyi hissettiği zamanlarda da ilaçlarını kullanmalıdır” dedi.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.