Aşırı terleme hastalık habercisi olabilir

Yalnız sıcak ortamlarda değil daha düşük ısılı ortamlarda da sık sık terliyorsanız bu durum bir hastalığın habercisi olabilir. Dahiliye Uzmanı Dr. Mehmet Emin Erdem, aşırı terlemenin, kalp hastalıklarından sinirsel sorunlara kadar çok sayıda rahatsızlığın belirtisi olabileceğine dikkat çekti. 

TERLEMEYİ OLUŞTURAN SİSTEMİK HASTALIKLAR

Bazı sistemik hastalıklarda da terleme ile ilgili bozukluklar oluştuğunu dile getiren Uz. Dr. Mehmet Emin Erdem, o hastalıklar hakkında şu bilgileri verdi: 

* Enfeksiyon hastalıkları, ateşli hastalıklarda ateş, ani ve çok miktarda terleme ile düşebilir, özellikle zatüre, sıtma, tifo ve bademcik iltihaplanmalarında bu olay görülür.
* Hipertiroidi denilen tiroid bezinin aşırı çalışması da aşırı terlemenin bir nedenidir. Artmış metabolizma hızı ve vücut ısısı nedeniyle sürekli terleme oluşur.
* Menopoz ve menopoz öncesi durum da kadınlarda ani gelen aşırı terleme nedenlerinden biridir.
* Kanser rahatsızlığı özellikle de omurga çevresinde bulunan ya da “Mediasten bölgesi” denen alanda bulunan tümörler sempatik sistemi sürekli uyararak aşırı terlemeye yol açar. 
* Ağır kalp yetersizlikleri nefes darlığına neden olarak terlemeye neden olur.
* Akciğer rahatsızlıklarına bağlı nefes darlığı bir terleme nedenidir.
* “Raşitizm” denilen çocukluk çağı D vitamini eksikliği çocuklarda özellikle de kafa arkasında terlemeye neden olur, çocuklarda C vitamini eksikliği de terleme yapar.
* Sürekli kaygı oluşturan ruhsal sıkıntı durumları da sempatik sistem uyarısı ile terlemeyi artırır.
* Çocuklarda “Pembe hastalık” da denen “Akrodini” rahatsızlığı terlemeyi artırır, bu hastalıkta aşırı terleme ile birlikte el ve ayak parmaklarında ağrı, şişme ve pembeleşme olur.
* Fenilketonüri dediğimiz ve doğuştan gelen fenil alanın hidroksilaz enzimi eksikliğinde hastada gelişim ve zeka geriliği ile birlikte aşırı terleme gözlenir.”

HASTALIK BELİRTİSİ OLUP OLMADIĞI TETKİKLERLE ORTAYA ÇIKARILMALI 

Böbrek üstü bezinin ani olarak uyarılması ile sempatik sistemin aktive olması sonucu da bol miktarda soğuk terlemenin görüldüğünü söyleyen Erdem, aşırı terlemenin bir hastalık belirtisi olup olmadığını anlamak için bazı tetkiklerin yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.