‘Aşıda yan etkiye rastlanmadı’

Sağlık Bakanlığı, pandemik grip aşısının ilk gün sonuçlarına göre yaklaşık 15 bin kişinin aşılandığını, şu ana kadar aşıya bağlı ciddi bir yan etkiye rastlanmadığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, pandemik grip aşısı uygulamasına bugün itibarıyla tüm illerde sağlık çalışanları, hacı adayları ve hacca gidecek görevlilerin aşılanması şeklinde başlandığı belirtildi.

İlk gün sonuçlarına göre yaklaşık 15 bin kişinin aşılandığı ifade edilen açıklamada, ”Aşıya bağlı olabilecek muhtemel yan etkiler yakından izlenmekte olup şu ana kadar aşıya bağlı ciddi bir yan etkiye rastlanmamıştır. Aşı sonrası bir sağlık personelinde anafilaksi (şok) geliştiği iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. Adı geçen personel halen görevinin başındadır” denildi.

Öte yandan İstanbul Valisi Muammer Güler, bugün 8 erişkinde daha domuz gribine rastlandığını ve gribin ilk görüldüğü günden beri İstanbul’da 456 pozitif vaka belirlendiğini bildirdi.

Vali Güler, domuz gribiyle ilgili çalışmaları günlük olarak takip ettiklerini vurgulayarak, ”Bugün 8 erişkinde daha domuz gribi virüsü tespit edildi. Gribin ilk görüldüğü günden beri İstanbul’da 456 pozitif vaka belirlendi. 70’i son haftada olmak üzere, toplam 116 öğrencide bu virüse rastlanıldı. Bunların büyük çoğunluğunun tedavileri bitmiş gözüküyor.

Hastanelerde tedavi gören 9 kişiden 4’ünün durumu kritik. Yoğun bakım servisinde yatan hasta sayısı bugün 4’e yükseldi. Dün 2 kişiydi. Biri 18 aylık bebek, biri 9 yaşında çocuk, 2 bayan hasta var. Bayanlardan biri hamile, 38 yaşında. Diğer bayan hasta 40 yaşlarında. Onların durumları kritik olarak seyrediyor. Diğer 5 hastanın tedavilerine normal servislerde devam ediliyor” dedi.

Sağlık personeline yapılan aşı uygulamasının bu hafta sonuna kadar süreceğini bildiren Güler, okullardaki devam durumunun bugün normale döndüğünü dile getirdi.

Okullardaki devamsızlık oranının çoğunlukla yüzde 5-6 aralığında olduğunu vurgulayan Güler, sadece bir okulda bu oranın yüzde 10 civarına ulaştığını kaydetti.

MERDİVEN ALTI İMALATLAR
Okullardaki temizlik tedbirlerinin sürekli kontrol edildiğini belirten Güler, ”Bize gelen bazı şikayetleri söylemek istiyorum. Jel türü maddelerin kullanımında artış var. Dezenfekte amacıyla kullanılan jel türü malzemelerde merdiven altı imalatlar çok. İçeriğinde etkili maddenin bulunmadığı birçok ürünün piyasada dolaştığını ve bunların maalesef değişik fiyatlarda alıcı bulduğunu görüyoruz. Vatandaşlarımızın yasal bir şekilde üretilmiş malzemeleri almalarını rica ediyoruz. Bu konuyla ilgili İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerimiz genel bir kontrol yapacaklar” şeklinde konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.