Aşı üretimi beklenenin altında

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Başkanı Margaret Chan, mevcut üretiminin dünya nüfusunun ihtiyacını karşılamadığını belirtti.

Chan ayrıca, ABD, Avustralya, Brezilya, Fransa, İtalya, Yeni Zelanda, Norveç, İsviçre ve Britanya’nın aşı stoklarının yüzde 10’unu, yoksul ülkelere yardım için WHO’ye verme kararından memnuniyet duyduğunu ifade etti.

WHO sözcüsü Gregory Hartl de 25 laboratuvarda yapılan incelemelerde haftalık üretimin 94 milyon dozun altında olduğunu ifade etti.

Örgüt, daha önce yaptığı açıklamada, ilaç şirketleri tam kapasiteyle çalışsa bile yılda en fazla 4,9 milyar ünite aşı üretebileceğinin tahmin edildiğini duyurmuştu.

HASTALIK 3 BİN 486 CAN ALDI

Sözcü, ayrıca dünya genelinde 3 bin 486 kişinin A/H1N1 virüsü nedeniyle öldüğünü bildirdi.

WHO sözcüsü, geçen haftadan bu yana 281 kişinin daha hastalıktan yaşamını yitirdiğini belirtti.

Aşı üretimi beklenenin altında

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.