Asansörde kas çalıştıran 3 hareket (İzotonik ve izometrik kasılma nedir?)

“Asansör kullanırken boşa geçen sürenin yararlı bir aktiviteye nasıl dönüştüğünü birebir yaşayabilirsiniz” diyen Prof. Demiryürek’in “cazip öneri” olarak nitelendirdiği bu durum sadece asansörle sınırlı değil.

2- Bu hareketlerin spor olarak kabul edilmesi ve yarar sağlaması için kaç saniye süreyle ve gün içinde kaç tekrarla yapılması gerekir? 

3- Bu hareketler insana kalori harcatır mı, yani kilo vermeye veya kilo kontrolüne etki eder mi, yoksa sadece vücut sıkılaşması mı sağlar?

 Aldığımız kalorinin % 70’e yakını sindirim, dolaşım, sinir ve onarım gibi vücut sistemlerinin işlemesi için harcadığımız enerjidir. Kalorinin geri kalan kısmının, kas-iskelet sisteminin kalori yakma hızına büyük bir katkı sağlamasa da kasları sıkı, daha dengeli ve doğru duruşa sahip bir bedene sahip olmak için kullanılması hiç de fena bir fikir değil.

Fotoğraflar: Getty Images Turkey

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.