Artık sizinle sevişmiyorsa…

Cinsel iletişim, sağlıklı cinsellikte en önemli belirleyicilerden biri olarak görülüyor. Türkiye Psikiyatri Derneği Bilimsel Çalışma Koordinatörü Uzm.Dr. Ejder Akgün Yıldırım, cinsel iletişimden ne anlamak gerektiğini şöyle özetliyor:

“Çiftlerin birbirleri hakkında konuşabilmeleri, cinsel doyumlarıyla ilgili olumlu bir dille yorumlar yapabilmeleri ve cinsel hazlarını artırmak için kabul edilebilir taleplerini ifade edebilmeleri.”

Uzun süreli ilişkilerde kadını ve erkeği cinsellikten soğutan nedenler nelerdir, hangi davranışlar partneri cinsellikten uzaklaştırır? Dr. Yıldırım’a göre, bu noktada da devreye cinsel iletişim giriyor.

ZORLAMAYIN, KIRICI VE AŞAĞILAYICI OLMAYIN
“İletişimde kullanılan dil çok önemli çünkü insanlar cinsellikle ilgili çok çabuk incinirler. Cinsellikte dolaylı iletişim kullanılır, cinsel sınırların aşılmaması gerek. Çiftler, birbirlerinin isteklerine ve cinselliği ne şekilde yaşamak istediklerine saygı göstermeli. Birinin istediği cinsel eylem diğerine uymayabilir, cinsel eylemde ortaklaşılmalı. Zorlama, isteksizliğe neden olur, cinsellik sırasında kırıcı ve aşağılayıcı tutum isteği azaltır.”

BASİT KIRGINLIKLARI ABARTMAYIN
Yıldırım uzun süreli ilişkilerde, ilişkinin kendisinden kaynaklanan sorunların da cinselliğe yansıyabildiğini ve isteksizliğe neden olduğunu söylüyor. Bazı sistemik hastalıklar ve alışkanlıklar da cinsel isteksizliğin nedenleri arasında.

“Basit kırgınlık, dargın, anlaşmazlık ve kavgalardan, aldatma gibi ciddi sorunlara kadar pek çok sorun cinselliği etkiliyor. Yaşla birlikte sosyal yaşama daha fazla yoğunlaşma, gebelik veya doğum sonrası kaygılar cinsel ilgilinin azalmasına yol açabilir.

RUHSAL TRAVMA VE STRES ÇOK ETKİLİ
Hormonal düzensizlikler, endokrin hastalıklar, nörolojik hastalıklar, diyabet, tiroid hastalıkları gibi fiziksel, depresyon ve kaygı bozuklukları gibi ruhsal sorunlar, maddi kayıplar, yas dönemi, tayin, tartışma, işten çıkarılma gibi stresli yaşam olayları ile geçmişte ruhsal travmaya maruz kalma önemli isteksizlik nedenlerindendir. İlaç, alkol ve madde kullanımı da cinsel isteği etkiler.

CİNSEL TABULARIN ESİRİ OLMAYIN
Sosyal tabular, kadınların yaşlandıkça cinsellik yaşamalarının ayıp kabul edilmesi, cinselliği daha çok üremenin parçası gibi görme, toplumun belirlediği kimlikler ve sınırlar içinde cinselliği yaşamaya çalışma, cinselliği istemenin ahlaksızlık olarak düşünülmesi gibi kültürel nedenler de etkili.

ALDATMA ÖNEMLİ KIRILMA NOKTASI
Ancak en sık görülen neden, ilişkideki sorunlardır. Bunların başında aldatma gelir, aldatmanın yarattığı etki cinsel sorunlarda çok önemli. Sık görülen nedenlerden biri de bir başka cinsel problem sonrası cinsel ilişkiden kaçınmadır. Bunlar erkeklerde sertleşme sorunu, ağır erken boşalma, kadınlarda uyarılmama, ıslanmama ve vajinismus olabilir.”

HER ÜÇ KİŞİDEN BİRİ CİNSEL SORUN YAŞIYOR
Dr. Yıldırım, cinsel işlev bozukluklarının bir yönüyle toplumda en sık görülen tedavi edilebilir sorunlar olduğunu söylüyor. İstatistiklere göre, her üç kişiden biri cinsel sorun yaşıyor. Vajinismus yüzde 6-10, erken boşalma yüzde 30, istek bozuklukları yüzde 20, sertleşme sorunu yüzde 20, kadında orgazm bozukluğu yüzde 30 oranında görülüyor. Bu oranlar yaşla birlikte artma veya azalma eğilimi gösterebiliyor. Cinsel isteksizliğin psikolojik mi yoksa fizyolojik nedenlerden mi kaynaklandığını anlamak için bir kaç tetkik yaptırmak yeterli oluyor.

DEPRESYON DOĞRUDAN CİNSEL İSTEKSİZLİK NEDENİ
“Çoğu zaman ayrıntılı tıbbi öykü tanı için yeterlidir. Hormonal tetkikler, kan tahlilleri yapılır, varsa kullanılan ilaçlar değerlendirilir. İsteksizliğe neden olabilecek hemen her hastalık tanı sürecinde düşünülmelidir. Doğrudan cinsel isteksizliğe neden olan hastalık ise depresyondur. Çoğu zaman cinsel isteksizlik depresyonun ilk belirtisidir. Neden, sistematik bir hastalık veya ruhsal sorunlar olsa da ileri dönemde psikolojik faktörler isteksizliği artırır. Sonuç olarak her koşulda isteksizliğin en önemli nedeni doğrudan ya da dolaylı olarak psikolojik faktörlerdir.

CİNSEL EGZERSİZLE İSTEKSİZLİK TEDAVİSİ
Cinsel isteksizlik tedavisinin istismara açık bir konu olduğunu ve ciddi bir pazar yarattığını belirten Dr. Yıldırım’a göre, tanı konduktan sonra atılacak ilk adım, profesyonel yardım almak.
“Sorun yaşayan çiftler cinsel tedavi alanında çalışan bir psikiyatriste başvurmalı. Nedene yönelik tedavi uygulanır ancak bu tedavi her koşulda psikoterapi içerir. Cinsel terapi, içinde cinsel egzersizlerin de olduğu çifte ya da bireye özgü tedavilerdir. Cinsel terapiler uzun yıllardır uygulanıyor. Özellikle cinsel isteksizlikte olası hemen her faktör göz önünde tutularak başarıyla tedavi ediliyor. Tedaviler sadece sorunu yaşayana uygulanmıyor, eşin de tedavide bulunması isteniyor.”

ORGAZM OLMAYI AŞIRI ÖNEMSEMEYİN
Mutlu cinsellik için hangi davranışlardan uzak durulmalı? Dr. Ejder Yıldırım’ın tespitleri:

“Her şeyden önce iletişim sağlanmalı, yanlış cinsel inanışlardan uzak durulmalı. Cinselliği cinsel birleşmeden ibaret görme, cinsel ilişkiyi başarılı olmak zorunda kalınan bir sınav gibi algılama, orgazm olmayı aşırı önemseme yanlış inanışların en sık rastlananları. Sevgi ve aşk dolu bir ilişki için birbirini anlama, olumlu bir iletişim şekli, birbirlerinin isteğini artıracak ve saygı duyacak tutumlar ve cinsellik ile ilgili tabulardan uzak durmak mutlu bir cinsellikte etkili rol oynuyor.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.