Arkadaşlık ağrı kesicilerden daha etkili

İngiltere’de Oxford Üniversitesi‘nde araştırmalar yapan bilim insanları, daha fazla sayıda arkadaşa sahip olanların, acıya daha dayanıklı olduğu keşfetti. 

Uzmanlar, araştırmada insan vücudunda salgılanan, doğal ağrı kesici özelliğine sahip olan endorfin hormonu üzerine yoğunlaştı.

Oxford Üniversitesi’nde Deneysel Psikoloji dalında doktorasını yapan Katerina Johnson, daha önce yapılan araştırmalarda endorfinin insanlar ve hayvanlarda sosyal bağlar oluşturmaya katkısının ele alındığını söyledi. Johnson, teoriye göre, sosyal ilişkilerin endorfinin beyindeki opioid reseptörlerine ulaşmasıyla pozitif duyguları geliştiğini ifade ediyor.

Bu teoriyi denemek isteyen araştırmacılar, endorfinin tüm morfinlerden daha fazla ağrı kesici özelliği olmasından yola çıkarak çalışmalarına başladı.

Araştırmacılar yaşları 18 ile 34 arasında değişen deney grubuna yaşamları ile ilgili çeşitli sorular yöneltirken, fiziksel acı testi de uyguladı. 

NE KADAR ARKADAŞ, O KADAR AZ ACI

Yapılan testler sonucunda, daha fazla arkadaşa sahip olan katılımcıların, acıya karşı daha dayanıklı olduğu keşfedildi. 

Johnson sonucun oldukça ilgi çekici olduğunu söylerken, daha önceki araştırmalarda endorfin sisteminin, psikolojik bozukluklar üzerinde de etkili olduğunun ortaya çıkarıldığını vurguladı.

Bu sonucun, depresyona giren insanların hayattan zevk alamaması, sosyal hayattan geri çekilmesi gibi sorunların da sebebi olabileceği kaydedildi.

Araştırmada daha fit bir vücuda sahip olan insanların da sosyal ilişkilerinin daha zayıf olduğunu ortaya çıktı. Katerina Johnson, bu sorunun, daha fazla egzersiz yapan insanların, arkadaşlarına daha az ayırmasından kaynaklanabileceğini söyledi.

Bu da sık antrenman yapan insanların, sosyalleştiklerinde salgıladıkları endorfini egzersiz yaparken de salgıladıkları için daha az sosyal olması anlamına geliyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.