Aritmi kadınlarda daha tehlikeli

Düzensiz kalp atışının kadınlar için daha tehlikeli olduğunu gösteren çalışma sonucunda; kalp ritmi bozuk olan kadınların, kalp hastalığına yakalanma ve felç geçirme ihtimalinin erkeklere göre iki kat fazla olduğu saptandı.

Yaygın kanının aksi yönde sonuç veren bu çalışmaya göre risk nedenlerinden biri kadınlara daha geç teşhis konuluyor olması.

RİTİM BOZUKLUĞU KALP KASININ ETKİNLİĞİNİ AZALTIYOR

Nabzın ara sıra düzensiz olması yaygın bir durum ve kaygı unsuru değil. Ancak nabız devamlı olarak düzensizse bir doktora görünmek gerekiyor.

Ritim bozukluğu olan hastalarda, kalbin üst kısmında bulunan odacıklar rastgele kasılıyor. Kalp kası hızlı kasılmaların ardından olması gerektiği gibi gevşeyemiyor ve bu da kalp kasının etkinliğini azaltıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.