Araç kullanırken maç dinlemek tehlikeli

doktor oneri

İngiltere’de Leicester Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı çalışmaya göre, gol, penaltı ve kırmızı kart anları sürücülerde konsantrasyon kaybına ve dikkatsizliğe yol açabiliyor.

Çalışmada, yaklaşık iki milyon sürücünün radyoda spor karşılaşması dinlerken kaza yaptığı ya da kısa süreli direksiyon hakimiyetini yitirdiği belirlendi.

Simülatör üzerinde katılımcıların davranışını inceleyen uzmanlar, maç dinleyen futbolseverlerin araç kullanırken hızlandığını, birden yavaşladığını, solladığını ve başka araçlara fazlaca yaklaştığını saptadı.

Araştırmacılardan Profesör Michael Pont, araç kullanırken telefonla konuşmanın kazaya yol açtığının genel kabul gördüğünü hatırlatarak, radyoda spor karşılaşması dinlemek gibi diğer faaliyetlerin de benzer etkileri olabileceğini söyledi.

Pont, özellikle tansiyonun yüksek olduğu maçlarda, bu çalışmanın konusu olan davranışlar üzerindeki etkilerin çok belirgin olduğu sonucunu elde etiklerini söyledi.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.