Anüsü olmayan İlkin bebek sağlığına kavuştu

İzmir’de yaşayan Dicle ve Demir Soner Dağlı çiftinin bebekleri İlkin Karya Dağlı, anüsü kapalı olarak dünyaya geldi. Ailenin dışkı yapamayan bebeklerindeki sorunu fark etmesiyle İlkin bebek, Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Arıkan tarafından ameliyata alındı ve bebeğe kolostomi yapıldı. Aşamalı olarak tedavisi devam eden İlkin Karya Dağlı, kısa sürede sağlığına kavuştu. 41 günlük İlkin bebek, artık dışkısını yapabildiği için hayati tehlikeden kurtulmuş oldu.

DÖRT BİN DOĞUMDA BİR GÖRÜLÜYOR

İlkin Karya Dağlı’nın sağlık durumu hakkında konuşan Op. Dr. Ahmet Arıkan, “İlkin bebek, doğumu takiben buraya geldi ve makatı, yani tıbbi adıyla anüsü yoktu, kapalıydı. Bu hastalık genetik değil doğumsal bir hastalıktır. Neden olduğunu söylemek çok fazla mümkün değil. Yaklaşık 4 bin doğumda bir görülür. İzmir’de yılda 10 civarında bebekte görülüyor. Değişik tipleri vardır ve tipe göre ameliyat yapılır. Biz şu an aşamalı ameliyat yapıyoruz. Önce kolostomi yaptık, sonra yukarıda olan bağırsağını yerine indireceğiz ve kolostomiyi kapatacağız. Sağlık durumu çok iyi. Bebek artık çok rahat kakasını yapabiliyor. Yapamadığı dönemde karnı şiş oluyordu ve kusuyordu. Beslemek bile çok zordu. Dünyadaki en mutlu olaylardan biri kaka yapmaktır” dedi.

“BEBEKLERİNİZİ KONTROL EDİN”

İlkin bebeğe hemen müdahalede bulunulmasaydı oluşabilecek riskleri de aktaran Arıkan, “Karnının şişkinliği artar ve bağırsağı delinebilirdi. Bağırsağın içindeki dışkı karnının içine akar ve karın zarı iltihaplanması olurdu. Bu durumda bebeği kaybedebiliriz. Bu yüzden kolostomi yapılması gerekiyor. Hamilelik sırasında bebeğin makatının olup olmadığı fark edilmeyebilir. Evde ya da hastanede doğsun, mutlaka bebeğin makatı var mı yok mu bakılmalı. Çünkü gözden kaçabilir. 24 saat içinde, bilemediniz en geç 48 saat içinde kaka yapması gerekir. 24 saat içinde yapmıyorsa bir sorun var demektir ve mutlaka doktora götürmek gerekir” diye konuştu.

“BU HASTALIĞI HİÇ DUYMAMIŞTIK”

İlkin bebeğin babası Demir Soner Dağlı, hiç karşılaşmadığı ve bilmedikleri bir hastalık olduğunu belirterek “İş bilenin, kılıç kuşananın, derler. Ahmet Arıkan hocamızın çok iyi bir doktor olduğunu öğrendik. İnşallah çocuk daha iyi olacak ve büyüyünce onu ziyarete geleceğiz. Bugün 41 günlük. 41 kere maşallah. Yarın mevlidini yapacağız” dedi.

Anne Dicle Dağlı ise duygularını şu sözlerle ifade etti: “İlk etapta çok endişelendik ama sağlığına kavuştuğu için çok mutluyuz. Hiç duymadığımız bir hastalıktı. Yılda 4 bin doğumda bir görülüyormuş. Şimdi gayet sağlıklı bir durumda.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.