Antibiyotikler mercek altına alınacak

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA), bilim temelli rehberlik ve danışmanlık işlevi çerçevesinde, 3 Haziran’da Ankara’da, “TÜBA-İnsan ve Hayvan Sağlığında Akılcı Antibiyotik Kullanımı ve Antibiyotik Dirençlilik Sempozyumu” düzenleyecek.

TÜBA Gıda ve Beslenme Çalışma Grubunca organize edilen sempozyumda, halk sağlığını tehdit eden antibiyotik direnç sorunu, insan ve hayvan sağlığında antibiyotiklerin akılcı kullanımı ve gıda tüketiminde antibiyotik dirençliliği gibi konular ele alınacak.

Etkinliğe tıp fakülteleri enfeksiyon hastalıkları ve tıbbi mikrobiyoloji, veteriner fakülteleri mikrobiyoloji ve beslenme, sağlık bilimleri fakülteleri beslenme ve diyetetik bölümü öğretim üyeleri, fen fakültelerinin ilgili öğretim üyeleri, konuyla ilgili kamu ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katılacak.

“DİRENÇLİ HALE GELEN BAKTERİ ÇOĞALIYOR”

sempozyuma ilişkin bilgi veren TÜBA Gıda Beslenme Çalışma Grubu Yürütücüsü Prof. Dr. Kazım Şahin, etkinliği “antibiyotik dirençliliği” meselesini masaya yatırmak ve bu konuda oluşturulabilecek stratejilere katkıda bulunmak, gıdalarda antibiyotik direncine ilişkin toplumu aydınlatmak ve toplumun akılcı antibiyotik kullanımı konusunda bilinçlendirilmesini sağlamak amacıyla düzenlediklerini söyledi.

ANTİBİYOTİK DİRENCİ KÜRESEL BİR SORUN

Modern tıbbın temelini oluşturan antibiyotiklerin bilinçsizce, aşırı ve yanlış kullanımı sonucu oluşan direncin küresel bir probleme dönüştüğünü vurgulayan Şahin, enfeksiyonlara karşı bilinçsiz ve aşırı kullanılan antibiyotiğin, belli bir bakteriyi öldürme veya üremesini durdurma özelliğinin kaybolduğunu bildirdi. Dirençli hale gelen bakterinin, antibiyotik karşısında hayatta kalarak çoğalmaya devam ettiğini belirten Şahin, bu durumun da hastalığın daha da uzun sürmesine veya kötüleşmesine yol açtığına işaret etti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.