Antibiyotik kullanmadan bakteri tedavisi artık mümkün

Bilim insanları altın nanodiskler ve ışık kullanarak bakterileri saniyeler içerisinde yok edebilen bir yöntem geliştirdi.

Bu yeni yöntem hastanelere yaygın enfeksiyon hastalıklarını antibiyotik ilaçlarını kullanmadan tedavi etme imkanı sağlayabilir.

Altın nanodiskler, ışınla ısıtıldığında etrafındaki bakterileri öldürebiliyor.

Şimdilik insanların tedavisinde kullanılamayan bu yöntemin amacı hastalığa sebep olan bakterileri dışarıda yok ederek insanlara bulaşmasını engellemek.

Bu yöntemin uygulanmasıyla yoğun antibiyotik kullanımı nedeniyle bakterilerde gelişen direncin ortadan kalkacağı tahmin ediliyor. 

“5-25 SANİYEDE BAKTERİLERİ ÖLDÜRÜYOR”

Araştırma ekibinden Prof. Dr. Wei-Chuan Shih, “Bakterilerin 5-25 saniye gibi kısa bir zaman arasında öldüğünü gözlemledik. Bu çok hızlı bir süreç” dedi. Prof. Shih Amerika’daki Houston Üniversitesi’nde Elektirik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümünde çalışıyor.

Prof. Shih, “Bu yöntem çevremizi bakterilerinden arındırmak için kullanılan, kaynar su dökmek, metalleri yüksek sıcaklıktaki fırınlara koymak gibi geleneksel yöntemlerden çok daha hızlı” diye konuştu.

Geliştirilen bu yöntemde altın labaratuvarda nanometre boyutunda küçültülerek disklere dönüştürüldü. 1 nanometre, 1 metrenin milyarda biri, uzmanlar insan saçının 50 bin ile 100 bin nanometre çapında olduğunu belirtiyor.

Araştırmanın İngilizce makalesine ulaşmak için tıklayın.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.