“Antibiyotik direnci nedeniyle hastalar iyileşemiyor”

Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan ve insan sağlığı açısından büyük öneme sahip ilaçlar. Kelime anlamı “hayata karşı” demek. Bu kimyasal maddeler, bakterilerin çoğalmasını önlüyor, bazen de bakterileri öldürüyor.

Gereksiz ve bilinçsiz tüketim sebebiyle antibiyotik kullanımında Avrupa birincisi olan ülkemizde ise iyileşemeyen hastaların, geçmeyen hastalıkların çığ gibi büyüdüğünü söyleyen Dr. Koray Akay, ülkemizdeki bir diğer yanlışa da vurgu yaptı. Antibiyotiğin gereksiz yere kullanılmasının yanı sıra yanlış ilaç ve besinlerle alınmasının da ciddi sorun olduğunu belirten Akay, bu durumun ölüme kadar götürebilecek riskli tabloların gelişmesine yol açtığını aktardı.

ANTİBİYOTİK NE ZAMAN TEHLİKELİ OLUR?

2014 yılında Türkiye’de 120 bin kişinin ağrı kesiciler, grip ilaçları ve antibiyotiklerden zehirlendiğini söyleyen Dr. Akay, antibiyotiğin hangi durumlarda tehlikeli olabileceğini şöyle anlattı:

“İlaç tedavisinde, ilacın hastaya etkisi kadar ilaçların birbiriyle olan etkileşimleri de önemlidir. İlaçların birbiriyle etkileşimi, iyileştirici veya zehirleyici, zarar verici olabilir. Aynı yolu kullanan diğer bir kimyasal maddeyle, antibiyotikle, sigara dumanındaki nikotinle, diyette alınan bir besinle veya vücuda giren başka herhangi bir şeyle etkileşime girebilir.

YANLIŞ İLAÇ KULLANIMI KARACİĞER VE BÖBREKLERİ VURUYOR

Yanlış ve gereksiz antibiyotik kullanımı hastaların ilaç etkileşimlerine, bazı ilaçlara karşı direnç gelişmesine, hastaların iyileşmemesine, hastalıkların tekrarlamasına, organ yetmezliğine sebep olabiliyor. Yanlış ilaç kullanımında en fazla zarar gören iki organımız ise karaciğer ve böbrektir. Antibiyotik bilinçsiz kullanıldığında özellikle çocuklarda karaciğer yetmezliğine sebep olabilir. İlerleyen safhalarda ölüme dahi götürebilir. Antibiyotik ilaçların asitli meyve suları ve kar­bonatlı içeceklerle alınması tavsiye edilmez, bu besinler antibiyotik etkisini azaltır. Aynı şekilde greyfurtun antibiyotiklerle alınmasının zararlı olacağı ileri sürülmüştür.

ANTİBİYOTİK KULLANIRKEN BUNLARI ÖNEMSEYİN!

İstenmeyen tehlikeli durumlarla karşılaşmamak için ilaçların birbirleriyle etkileşimlerine dikkat edilmeli, muhakkak hekime danışarak antibiyotik ile başka bir ilaç alınmalı, hasta kendi hastalık öyküsünü, yeme içme, hareket bilgilerini, sigara, alkol gibi yaşam tarzını hekim ile paylaşmalı, ona göre antibiyotik kullanmalıdır.”

VİDEO: TÜRKİYE ANTİBİYOTİK KULLANIMINDA AVRUPA BİRİNCİSİ

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.