Antibakteriyel jeller tehdit oluşturuyor

Domuz gribine karşı koruyucu olduğu iddiasıyla toplu mekanlarda ilaçlama yapılmasının, el temizliği için çıkarılan sıvıların ‘grip fırsatçılığı’ olduğu, Sağlık Bakanlığı’nın son açıklamasıyla ortaya kondu.

Uzmanların ‘bunlar hiçbir işe yaramıyor’ görüşüne rağmen, giderek yaygınlaşan maddelerle ilgili Bakanlık, “Domuz gribi nedeniyle antibakteriyel jel, sıvı, köpük, sabun gibi maddelerin halk sağlığını tehdit eden boyuta ulaştığını” duyurdu.

Bu ürünlerin, çocuklardan uzak tutulması, gözle temas ettirilmemesi gerektiği belirtilirken, bu tür ürünlerin kullanımının, ‘bakterileri yaygınlaştıracağı’ uyarısı da yapıldı.

Sağlık Bakanlığı, bu tür ürünleri çıkaran firmalar hakkında da idari işlem başlattı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.