Anne sütü her yıl 800 bin çocuğu kurtarabilir

Anne sütüyle beslenmek 800 bin çocuğun ölümünü önleyebilir. Bu çarpıcı sonucu ortaya koyan araştırma, İngiliz tıp derigisi Lancet’te yayınlandı.

Geniş kapsamlı araştırmaya göre anne sütüyle beslenme sanıldığı kadar yaygın değil.

Düşük ve orta gelirli ülkelerde 6 aylık ve daha küçük bebeklerin sadece yüzde 37’si sırf anne sütüyle besleniyor.

Zengin ülkelerde de anneler bebeklerini anne sütü yerine toz süt ve mamayla beslemeyi tercih ediyor.

Çalışmada bir kez daha anne sütüyle beslenmenin anne ve bebeğe yararlarına da dikkat çekiliyor.

HEM BEBEK HEM DE ANNE İÇİN YARARLI

Anne sütüyle beslenen çocukların zeka katyasıyı daha yüksek, ölüm oranıysa daha düşük. Bu çocuklar enfeksiyona karşı da daha dayanıklı oluyorlar. Üstelik anne sütü diyabet ve obeziteye karşı da koruyucu özelliğe sahip.

Yanı sıra bebeklerini emzirmek anneler için de yararlı. Zira emzirmek, anneyi meme kanserine karşı korurken, yumurtalık kanseriyle tip 2 diyabet riskini da azaltıyor.

Çalışmada, hükümetlerin anne sütüyle beslenmeyi teşvik için çeşitli politikalar, programlar ve kampanyalar geliştirmesi isteniyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.